Lithium z Cínovce se bude zpracovávat v Česku. Těžba by mohla začít v roce 2022

  •  

Lithium z ložiska Cínovec by mělo být dále zpracováváno na českém území.  Uvedl to dnes ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček při podpisu memoranda o porozumění se společností European Metals Holdings Ltd. v Ústí nad Labem.  

S těžbou lithia, které se využívá při výrobě baterií, by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt 37 milionů tun rudy. Lithium se používá na výrobu baterií a jeho cena na světových trzích stoupá.

„Plně respektujeme průzkumné licence, udělené ministerstvem životního prostředí, avšak naším hlavním cílem je, aby lithium bylo nejen získáváno, ale především dále zpracováváno a finalizováno v rámci ČR. Proto jsme s právoplatnými držiteli průzkumných licencí zahájili rozhovory nad tímto naším požadavkem již v předstihu,“ uvedl Havlíček.

European Metals Holdings respektuje požadavek ministerstva průmyslu zpracovávat vytěženou rudu do finálních meziproduktů v Česku. „Jsme připraveni pokračovat v jednání s českým státem a společně definovat možné synergie v oblastech těžby, zpracování a využití lithia, včetně možného zapojení českého státu jako kapitálového účastníka projektu,“ dodal generální ředitel EMH Keith Coughlan.

Jeden z nejžádanějších kovů současnosti by se v Česku mohl začít těžit po roce 2020. Lithium se využívá hlavně na výrobu baterií do smartphonů, ale i elektromobilů.

„Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje podporuje budoucí těžbu lithia, včetně jeho zpracování, a to pokud možno v blízkém okolí ložiska, což je jednak ekonomické, jednak ekologické. Ústecký kraj se do projektu musí co nejvíce zapojit také proto, aby si pohlídal, že pozitivní dopady, včetně vzniku kvalifikovaných a dlouhodobých pracovních míst, se budou realizovat právě v Ústeckém kraji,“ uvedla předsedkyně Tripartity Ústeckého kraje Gabriela Nekolová.

Město Dubí těžbu na Cínovci podporuje. „Jsem rád, že mohu dosud hodnotit spolupráci s firmou European Metals Holdings Ltd.jako velice dobrou a korektní. Naší snahou je, aby při využití ložiska byl zohledněn co nejmenší dopad na životní prostředí a život obyvatel města a městské části Cínovec a samozřejmě, aby veškerá přidaná hodnota při procesu zpracování rudy až po finální výrobky zůstala na území českého státu,“ řekl starosta Dubí Petr Pípal.

Lithium patří podle surovinové politiky ČR schválené v létě vládou ke strategickým surovinám. V Česku se nacházejí podle odhadů asi tři procenta světových zásob – většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Od loňského podzimu má všechna povolení k těžbě u Cínovce na Teplicku společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Lithium chce těžit povrchově. Hlubinou těžbu pak v lokalitě plánuje společnost Geomet, kterou vlastní právě australský European Metals Holdings.

Menší projekt Cínovecké deponie na odkališti už má povolení k těžbě, v rámci druhého, který plánuje společnost Geomet, se dělají průzkumné vrty. Hlubinný důl by vznikl na místě původního. Geologický průzkum je velmi nákladný. Firma Geomet už do geologických prací investovala zhruba 350 milionů korun. Vstupní náklady na otvírku dolu mohou být deset miliard korun.

Předběžná studie proveditelnosti zatím propočítala prvních 21 let provozu dolu. Během nich by se z podzemí ročně odčerpaly necelé dva miliony tun rudy. Úpravárenský závod zatím plánovaný v Dubí by z nich ročně vyráběl téměř 21 tisíc tun velmi dobře prodejné suroviny. Komplexní studie proveditelnosti, která má zanalyzovat ekonomický potenciál těžby, začne na konci tohoto roku a trvat má přibližně rok.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*