Letošní první okroužkovaná sokolí mláďata najdete v Ledvicích

  •  

První letos okroužkovaná sokolí mláďata najdete na ochozu komínu ledvické elektrárny. Stejně jako loni jsou tři. Ornitolog Václav Beran jim za hlasitých protestů nasadil odečítací kroužky v pátek 26. dubna.

„Jsme rádi, že se našemu sokolímu páru daří. Předloni měl sice jen jedno mládě, jemuž zaměstnanci elektrárny dali v rámci hlasování na intranetu jméno Ledvík, které je i oficiálně zaneseno u evidence odečítacích kroužků. Loni jsme ovšem měli trojčata a letos k nim přibyla další. Rozumí se, že plně dbáme pokynů ornitologů a dodržujeme nyní období klidu. To znamená, že po celou dobu zahnízdění jsou odloženy veškeré aktivity, které bývají spojené s výstupem na komín či jiné výškové objekty v jeho bezprostředním okolí, pokud by se ovšem nejednalo ohrožení provozu nebo bezpečnosti a zdraví zaměstnanců, “poznamenal Jiří Šinágl, ředitel Elektrárny Ledvice a Paroplynového cyklu Počerady.

Po kontrole ostatních sokolích budek na severu a středu Čech navíc zjistil, že už mají své tradiční obyvatele. Někde ještě sedí samice na vejcích, jinde už jsou letos sokolí rodinky kompletní. Kolik ve finále mláďat celkem bude ještě nejde odhadnout.

„Prakticky ve všech elektrárnách ČEZ, uhelných i jaderných, a také v Teplárně Trmice či v areálu společnosti Energotrans v Třeboradicích u Prahy jsou na tamních komínech či chladicích věžích umístění sokolí budky. Ve většině z nich už pravidelně vyvádějí páry tohoto kriticky ohroženého dravce své mladé,“ říká ornitolog Václav Beran, jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife.

Václav Beran má za sebou ještě jedno osobní, a to hned několikanásobné letošní prvenství. Přišel k němu v Teplárně Trmice. „Když jsem vylezl na ochoz, překvapil jsem v budce i sokolí mámu.  A to takovým způsobem, že se mi ji podařilo odchytit. Poprvé v životě jsem chytil dospělého sokola, navíc ještě holýma rukama! Bohužel jsem zapomněl dole foťák, tak jsem ji vyfotil jen na fotopast. Samice je kroužkovaná, původem určitě z Německa. Zkusím o ní zjistit více informací. Každopádně tady došlo k výměně, protože loňská značená nebyla. Mláďata jsou v budce dvě, v době mé návštěvy byla asi dvoudenní. Vedle nich leželo ještě jedno vejce, takže je šance, že se z něj ještě něco vyklube,“ dodává ornitolog.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*