Bolesti zad samy nepřejdou – kdy navštívit maséra a kdy fyzioterapeuta?

Foto: pixabay
  •  

Bolesti svalů a kloubů postihnou alespoň párkrát v životě každého nás. Někdy jde o chvilkové přetížení, jindy o akutní blokády, poúrazový stav nebo chronické potíže. Vždy je ale dobré bolesti zad řešit. Na jaké specialisty se obracet? Maséři, rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti – mnoho lidí vidí tyto profese jako jednu a tu samou. Jedná se však o různé obory, jejichž správné rozlišení může vést k rychlejší pomoci.

Masér uleví od mírných bolestí

S bolestí, která je nelimituje, zamíří většina lidí jako první k masérovi. Masážní služby jsou dobře dostupné, kapacitně výrazně převyšují počty vysokoškolsky vzdělaných fyzioterapeutů, takže objednat si termín v řádech hodin nebývá složité.  Vybírat lze z různých typů masáží. Sportovní se hodí po výkonu, regenerační uvolní ztuhlé svaly ze sedavého zaměstnání, relaxační nebo s lávovými kameny zase působí proti stresu. „Všechny tyto masáže jsou skvělé na uvolnění svalů i jako doplněk ke zdravotnímu cvičení, ale někteří lidé je chybně vyhledávají v domnění, že jim pomohou od bolestí zad či hlavy. To žádná ze jmenovaných druhů masáží primárně neumí, není to ani jejich funkce. Trpíte-li akutní nebo chronickou bolestí, ty masáž ‚nerozežene‘, jak zní obecně známý mýtus. Klient pocítí jen krátkodobou úlevu a problém se brzy vrátí, jelikož příčina, obvykle založená na svalové dysbalanci, zůstala neřešena,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Masáž je tak vhodná, když vás trápí ztuhlá šíje a krk, potřebujete regeneraci svalstva po zátěži, ale také jako doplněk k fyzioterapii nebo kdykoli pro fyzickou i psychickou relaxaci.

S návštěvou fyzioterapeuta neotálejte

K fyzioterapeutovi může pacienta odeslat praktický lékař na takzvaný FT poukaz, stále víc lidí ale vyhledává jeho pomoc přímo, aby zkrátili dobu čekaní na minimum. „Úkolem fyzioterapeuta je ve spolupráci s pacientem určit jádro problému a sestavit léčebný plán s cíli, kterých by se mělo dosáhnout,“ říká Iva Bílková s tím, že v případě silných bolestí je snaha pacienta přijmout, co nejdřív je to možné, po úrazu nebo s akutní blokádou nejlépe ten samý den. „Při zanedbaných chronických problémech jsou termíny v řádech dnů či týdnů. K fyzioterapeutovi můžete jít také preventivně bez zjevné bolesti, chcete-li žít zdravě a správně se hýbat, při vstupním vyšetření vám provede kineziologický rozbor a navrhne fyzioterapeutické cvičení na míru,“ popsala Iva Bílková.

Fyzioterapeut uleví při problémech se svalovým a kosterním aparátem, bolesti kloubů, pocity brnění, akutní blokády páteře či migrény. Ale také pomůže při neplodnosti, podezření na nesprávný psychomotorický vývoj dítěte, vadném držení těla nebo plochonoží.

Vážné obtíže řeší rehabilitační lékař

Rehabilitační lékař je tu pro pacienty s bolestmi pohybového aparátu a navíc je oprávněn předepsat FT poukaz pro návštěvy rehabilitačního zařízení, smluvně spjatého se zdravotními pojišťovnami. Dále může pacienta odeslat na jiná vyšetření, jako je rentgen, magnetická rezonance, CT vyšetření, laboratorní vyšetření nebo ho může odkázat na ortopeda, neurologa, gynekologa a v případě potřeby další rehabilitace také na fyzioterapeuta.

Celé toto „kolečko“ po doktorech, včetně objednací lhůty k rehabilitačnímu lékaři, nezřídka sahá do měsíců. A člověku, který potřebuje pomoci bezprostředně po úrazu nebo má velmi silné bolesti, běží čas. „Například při blokádách páteře pacient velmi trpí a potřebuje okamžitou pomoc. S fyzioterapeutem se bolesti zbaví do dvou týdnů, ale až trojnásobně dlouho trvá, než se k němu na FT poukaz vůbec dostane. Aktivní člověk, který se chce uzdravit co nejdřív, si tak raději zařídí kvalitní fyzioterapii jako samoplátce a ihned začne rehabilitovat. Motivovaný pacient, který přijde včas, zná a dodržuje režimová opatření, se uzdraví výrazně dříve než ten, který se dostal do péče fyzioterapeuta o několik týdnů později nebo se neřídí doporučením terapeuta,“ poukázala Iva Bílková


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*