Co udělat, aby z vašich cílů na 2018 nezbyly jen sny…

  •  

Základní seznámek cílů už máme dle předchozího dílu v mnoha formách perfektně zpracovaný, je uložen v peněžence a jeho důležitost nám připomíná motto na ploše PC i fota v mobilu.

Abychom mohli efektivně stanovit jednotlivé akční kroky, tedy aktivity, které musíme na cestě k cíli udělat, je třeba být objektivně seznámen s aktuálním stavem.

Sepište si, kde přesně se dnes nacházíte ve vztahu k jednotlivým cílům. Kam jste dospěli ve svých úvahám, co už vás k cestě za vaším cílem napadlo, co přesně máte již hotovo, zařízeno, nakoupeno, objednáno, zorganizováno, rozmyšleno a naplánováno. Od toho se nyní odrazíme.

  • Rozdrobení – k jednotlivým cílům si vytvořte přehled podstatných kroků, které musíte udělat. Nejprve to zkuste formou brainstormingu. Prostě piště všechno, co vás napadne. Ideálně si dejte cca 1 den pauzu. Pak se k zápiskům vraťte, znovu je pročtěte a proveďte další brainstorming. Až budete mít pocit, že je zápisek kompletní, vrhněte se na slučování a selekci.
  • Kroky, které spolu souvisí či jsou na sobě závisle, zaneste k sobě.
  • Jednotlivé aktivity seřaďte tak, aby na sebe jejich realizace logicky a chronologicky navazovala.
  • Přiřaďte reálné termíny – do kdy maximálně danou činnost vykonáte, počítejte vždy raději s časovou rezervou.
  • PRVNÍ KROK MUSÍ BÝT JEŠTĚ DNES! Další pak zítra, do konce týdne, do 2 týdnů atd.
  • Buďte realista. Abyste se nepohybovali pouze v ráji snů, je třeba být připraven i na negativní okolnosti a překážky které se na cestě k cíli rozhodně vyskytnout. Sepište si tyto vlivy, osoby, události, které cestu kapku okoření, vyzkouší vaši trpělivost a odhodlání. Co všechno se může po….pokazit. Kdo/co mi zkříží plány? Kdo půjde proti mně?
  • Nebojte se hororových situací a definujte jasně jejich řešení. Je lepší zvážit i nejhorší varianty. Nebýt pak překvapen ale připraven a hlavně mít v ruce řešení.
  • Nic není zadarmo. Uvědomte si, čeho se budete muset vzdát, co budete muset „obětovat“ či investovat, abyste došli k cíli.

Např: vstávat dříve, méně koukat na televizi, nechodit 4x v týdnu do posilky, ale jen 2x, vzít si půjčku, uskromnit se finančně – nebudu si moc dovolit denně obědy v restauraci – musím začít vařit, každou sobotu budu trávit ve škole – neoddychnu si pořádně, místo zábavných časopisů si 6x v týdnu přečtu odborný článek, na 3 měsíce musím trochu omezit kontakt s přáteli a věnovat se svému cíli, vzdám se sladkého, nebudu jít po 18. hodině a už se fakt nedotknu mých oblíbených chipsů, večery nebudu trávit u televize, ale půjdu si zaplavat nebo na badminton…

  • Pravidelnost – veškeré aktivity rozplánujte v určitých časových intervalech, abyste nevypadli ze správného akčního tempíčka. Stále se krok po kroku posouvali dále.
  • Co mi chybí? Uvědomte si, jaké nové dovednosti a znalosti si musíte osvojit a jak to provedete.
  • Čeho mám dostatek? Podumejte, které z vašich dovedností, znalostí a silných stránek využijete na maximum. Které vám pomohou se k cíli jednodušeji a efektivně dostat.

Uff, pokud jste došli až sem, tak za sebou máte slušný kus práce a jste dobře vybaveni na to, abyste se pustili do realizace prvních kroků!

Nebudu Vám mazat med kolem pusy – cesta k vysněným cílům je trnitá, ale vyplatí se ji absolvovat a neodbočit na jednodušší „hladkou“ pohodlnou cestu. Opravdu ne.

V příštím díle se podíváme na to, jak zatnout zuby vydržet. Co dělat, když nám opadne motivace, energie a počáteční nadšení (s tím prostě počítejte), přijdou první nezdary.

Tak šup, běžte realizovat první kroky!

NEJVĚTŠÍ HAJZLÍK JE V NAŠÍ HLAVĚ…

Kolikrát jste se chtěli do něčeho nového vrhnout, realizovat své sny a nápady, udělat změnu či závažnější rozhodnutí?

Kolikrát jste to opravdu udělali?

Vzpomenete si, co vás odradilo? Předpokládám, že mimo jiné i váš „bezpečí milující“ vnitřní hlas. Váš věčný vnitřní negativista. Vnitřní hlas, který vlastně nikdy nevěří v naše schopnosti ani ve štěstí. Mýlím se?

Největší brzdou jsme většinou my samotní. My a náš mozek. Mozek je „záchranná“ brzda, která se zapíná v situacích, které vyhodnotí jako nové či nejisté, ohrožující naši finanční situaci, náš status a jiné sociální potřeby. Mozek se nás snaží udržet „při životě“ – tedy v jistotě, klidu a bezpečí. My mu to chceme netradičními kroky, rozhodnutími a nápady nabourat, tak se holt brání. Vyšle nám pochyby, strachy, bloky – našeho vnitřního hajzlíka. Nedělej to, co když…, a přeci,.. tady to máš jistý, mohlo by se stát,… a všichni ostatní taky… proč ty bys to dělal jinak, vždyť už tolik lidí..  nikdo z nich… neblbni a neriskuj to…

Vzpomeňte si na zásadní situace ve vašem životě, kdy vás tenhle hajzlík přesvědčil, ať to rozhodně neděláte. Je něco, čeho nyní litujete, co vám stále běhá hlavou, že by bylo fajn udělat, mít, rozhodnout, změnit?

Napište tomuto hajzlíkovi dopis. Opravdu si sedněte, nazvěte si vnitřní hlas, jak vám to vyhovuje, a napište mu pěkně od srdce dopis, ve kterém zcela konkrétně popíšete, jak vám hatí plány.

Dále si sepište, jakými argumenty vás přesvědčí, jak moc se jeho hrozby a pochyby dosud vyplnily? Co přesně máte na svou obhajobu vy? Máte jasno v tom, proč danou věc chcete? Co díky ní získáte a o co přijdete, když ji mít nebudete?

Vypište si alespoň 6 nejoblíbenějších argumentů vašeho vnitřního hajzlíka. Máte na ně patřičné argumenty?

Hmmm, hotovo? Jaký z toho máte pocit, když to vidíte černé na bílém?

Jaká 1 hlavní myšlenka vám nyní běhá hlavou?

NE a NE a NE… 

Jedno z nejkratších ale snad nejmocnějších slov, které Vám ušetří nervy a haldu času. Pokud se naučíte říkat NE na prakticky vše, co pro Vás není úplně OK, co není v souladu s vaší cestou k vašim cílům a prioritám, jedině tím získáte. Tak seberte odvahu a prostě to řekněte.

Nebudu zastírat, že první reakce okolí asi nebudou úplně nadšené. Nemálo lidí vás možná dokonce bude považovat za arogantního sobce.

Ale toto NE děláte hlavně pro sebe. PRO SEBE. Vyhnete se závazkům, úkolům, do kterých se Vám vlastně nechce, které Vám osobně nic nepřinesou, nikam vás neposunou a sežerou tu nejdrahocennější hodnotu – váš čas. Krásným slovem NE získáte čas na sebe, na aktivity, jež Vás naplňují, dodávají vám energii a přináší úsměv na vaši tvář. Nevyplatí se vašemu okolí alespoň občas toto NE říci? Vždyť i okolí tímto nemálo získá…

Jak se vám daří říkat NE?

JSEM DOBROVOLNÝM OTROKEM.

Trápí Vás pocit, že ve svém životě vlastně jen sloužíte druhým? Neustále vycházíte na svůj úkor vstříc partnerovi, dětem, rodičům, kolegům či šéfovi? Přizpůsobujete své plány i aktivity tak, aby vyhovovali všem ostatním, ukrouháváte si ze svého volna pro jejich spokojenost, pohodlí a full service?

Podtrženo a sečteno – pro ostatní byste se rozkrájeli. Pak na vás ale dříve či později dolehne smutek, možná i zklamání. Hlavou vám proběhne uvědomění, že okolí tohle všechno bere jako naprostou samozřejmost a vám neřeknou ani to zdvořilostní děkuji. Zamýšlíte se nad tím, co oni dělají pro vás. A co vlastně děláte vy sami pro sebe? Zda jste takto opravdu šťastní a spokojení. Je to život, který chcete žít dalších 10, 15 let?

Pokud jste dospěli do bodu, že si plně své posluhovačství a minimální vděk svého okolí reálně uvědomujete, tak Vás chci velice pochválit. Uvědomění a přesné pojmenování reality je první krok pro změnu. Jak ale pokračovat dále?

Je jen málo pravděpodobné, že změníte své okolí, sebe ale změnit můžete.  Pokud neuvažujete o odborném vedení koučem, ale chcete to zkusit sami, čeká vás nelehká soustavná práce spojená s hodně přemýšlením, vyjasňováním a uvědomováním.

Zamyslete hlouběji se nad tím, jaký život byste si přáli mít, co a kdo je jeho součástí, jak vypadá, jak se v něm cítíte, jak vypadáte a co přesně děláte. Čím vás takový život naplňuje, obohacuje a přináší pocit štěstí, pohody a spokojenosti. Vykreslete si před očima co nejpřesněji obraz vašeho spokojeného života.

Výše uvedené si zkuste podrobně sepsat, kdo je umělecky nadaný, tak třeba i namalovat. Seznámek či obraz by vám měl sloužit jako motivace na nelehké cestě změny k vašemu spokojenému životu.

Je v tomto seznámku nějaká aktivita, kterou ve svém životě nyní velice postrádáte či jí nevěnujete dostatečnou pozornost a mrzí vás to? Zkuste začít u ní, případně se 2 top aktivitami. Udělejte si písemný reálný plán na následujících 8 týdnů, kde je v pravidelných intervalech zařadíte do svého života. Např. 3x v týdnu si zacvičit, přečíst oblíbený časopis/novinky v obl. IT, 1x týdně jít na kávu/pivko, napsat každý týden 1 kapitolu pro vlastní E-Book, každý týden udělat 3 obchodní schůzky atd. Mějte přitom stále na paměti, proč to děláte a co Vám integrace právě těchto aktivit do života přinese. Vydržte opravdu minimálně 8 týdnů.

Z mé praxe mohu říci, že se moji klienti, kteří toto řeší, často potýkají s nízkým sebevědomým, sebeúctou a sebeláskou. V sebelásce sama vidím základní kámen spokojenosti. Práce na zvyšování sebevědomí je běh na dlouhou trať. Abych Vám alespoň trochu pomohla, uvádím zde jedno z mnoha cvičení, které s mými svěřenci dělám.

Zamyslete se a sepište si odpovědi na tyto otázky, zkuste nic nevynechat. Napište vždy alespoň 4 body ke každé otázce. Čeho si na sobě nejvíce cením? Pro co mě mají rádi ostatní? V čem jsem dobrý/a? Jak se to projevuje? Jak o sebe pečuji? Jak si dělám radost? O čem mi to vypovídá?

Šlo to? Věřím, že jste to zvládli. Jaký ze sebe máte nyní pocit? Jste připraveni k dalším změnám?

Vyzkoušejte si moc koučování a posuňte svůj osobní i profesní život na vyšší level!

Více informací naleznete na:

www.houdkova-profikouc.cz

další články k zamyšlení si můžete přečíst na:

https://www.facebook.com/profi.kouc.Irena.Houdkova/


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*