Co všechno je archeologie, se dozvíte v teplickém muzeu

  •  

Teplické muzeum zve na komentovanou prohlídku výstavy s názvem Archeologie nejsou jen poklady. Ta se uskuteční ve středu 30. listopadu v 17:00 hodin ve výstavní místnosti teplického zámku. Výstavou Archeologie nejsou (jen) poklady aneb Co naši předci vyrobili, zahodili a my znovuobjevili návštěvníky provede kurátorka výstavy Lucie Kursová. Vstupné je 50 korun.

Pro každého z nás představují smetiště místa zápachu, špíny a nepotřebného odpadu. Jsou odhozené předměty skutečně nepotřebné? Na tuto otázku asi každý z nás odpoví, že ano. Archeologové je však považují za velmi cenné poznatky naší minulosti. Přinášejí nám informace o životě našich předků. O tom, co například používala naše babička při vaření, z čeho pradědeček vyráběl nástroje, jak středověcí hrnčíři vytáčeli nádobí a pračlověk brousil z kamene sekeru.

Motto projektu: Archeologie není hledání pokladů!

„Tak už jste našli poklad?“ dotazují se náhodní návštěvníci archeologických výzkumů a nejen oni. Rovněž redaktoři televizních a rozhlasových vysílání hledají senzační objevy a neuvědomují si, že cena archeologických výzkumů není v nálezech pokladů, ale v ceně odkrytých situací, v drobných artefaktech každodenní podoby, tedy v hmotných historických pramenech. Archeologie vlastně pracuje se ztracenými a odhozenými věcmi, které vybírá na „smetištích“ starých vesnic, měst a nejrůznějších místech obydlených člověkem. Může se to pro populární historickou vědu zdát ponižující nebo dokonce odporné či nezajímavé, ale ve skutečnosti je archeologie nepřetržitou detektivkou, vykreslující prostředí, ve kterém se odehrály dávno minulé děje. Výstavou Archeologie nejsou (jen) poklady chceme pozvat nejširší veřejnost a také děti na cestu po oněch „smetištích“ minulosti, na putování, které odkrývá nedávná ale i dávno pohřbená místa se ztracenými nebo odhozenými předměty každodenní potřeby i vzácné artefakty, uložené jako depoty. Samotná výstava potrvá do 26. února.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*