Další chovatelský úspěch ústecké zoo

Foto: Matěj Kynšt
  •  

Majna Rothschildova patří mezi nejvzácnější ptáky světa. Ústecká zoo začala tento druh chovat v roce 2004 v souvislosti s novým pavilonem slonů, ve kterém byly vybudovány i voliéry pro asijské ptáky.

„Početní stavy nebyly nikdy vysoké, na začátku minulého století byly odhadovány na 300-900 jedinců, ale zejména kvůli odchytu pro klecový chov došlo k drastickému poklesu a v roce 1990 zbylo v přírodě posledních 15 ptáků. Jako další příčina ohrožení se uvádí i ztráta biotopu, současná populace čítající cca 35-50 jedinců se nachází na malé ploše 40 km2,“ informuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

„V současné době chováme dva páry, jeden je stále v pavilonu slonů a druhý v nové voliérce u pavilonu opic. Již v loňském roce se pokusil o odchov mláďat, ale skutečný úspěch přišel až letos,“ sděluje s potěšením chovatel Lukáš Ševcovic.

Samice snesla od 10. do 14. června celkem čtyři vejce, na kterých se při zahřívání se samcem střídala, stejně tak se rodiče střídali i při krmení vylíhlých mláďat.

Foto: Lukáš Ševcovic

„Dne 27. června se v budce ozývala dvě mláďata, zbylá dvě vejce nebyla oplozená. Mláďata poprvé vylétla o měsíc později a vypadala jako miniatury svých rodičů – byla plně opeřená s černými konci na křídlech a na ocase. Zpočátku se do budky vracela, ale nyní je možné je pozorovat venku po celý den. Jedná se o vůbec první odchov v naší zoologické zahradě a vzhledem ke kritickému stavu ptáků ve volné přírodě jsme na něj náležitě pyšni,“ dodává Lukáš Ševcovic.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*