FOTO: Severočeská filharmonie hraje pro děti

Foto: SČF
  •  

Rána jsou tento týden v teplickém Domě kultury velmi podobná. Koncertní sál je po osmé hodině naplněný do posledního místa dětmi ze školek a škol celého Teplicka.

Řada z nich je přitom ve filharmonii vůbec poprvé. „Osobně moc nemám rád termín výchovné koncerty. My je nazýváme spíše koncerty pro děti, protože koncert by neměl jen vychovávat, ale především zpřístupnit malým posluchačům svět klasické hudby. Řada dětí slyší filharmonii ve svém věku vůbec poprvé a koncert je může inspirovat k tomu, aby se nejenom věnovaly hudbě, ale hlavně si k ní vůbec vytvořily vztah,“ řekl ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz.

Každý den shlédne zhruba hodinový program ve dvou cyklech přes tisíc dětí. Obsahem jsou hudební ukázky, ale také mluvené slovo. Pro ty nejmenší formou pohádkového děje, ve kterém nechybí král, princezna ani strašidelný čaroděj. Autorem scénáře, dirigentem a zároveň moderátorem je Miloš Machek, člověk, který se oblasti práce s dětmi a mládeží věnuje už přes 20 let.

„Děti jsou jedinečné publikum: Jsou velice bezprostřední, ale na druhou stranu vám nic neodpustí. Nejvíce práce je tedy na samotných přípravách. Scénář musí být barevný už na papíře. Je to propojení několika úrovní, zajímavý musí být zvuk, ale i to, co malí diváci vidí. Není to koncert, který si děti takzvaně odsedí. Je to společná interakce mezi mnou, orchestrem a publikem s tím, že aktivní nejsem jen já jako moderátor a dirigent, ale i samotní filharmonici a samozřejmě děti. Ideální je, když pomyslná bariéra mezi jevištěm a hledištěm naprosto zmizí,“ vysvětlil autor pořadu Miloš Machek.

Koncerty pro děti a mládež mají dlouhou historii. U nás více než staletou, věnoval se jim třeba hudební skladatel a pedagog Ilja Hurník. Koncerty jsou známé i na severu Čech, Severočeská filharmonie Teplice je pořádá už od padesátých let minulého století.

„Jsme přesvědčeni o tom, že tyto programy mohou pomoci určité socializaci malých posluchačů a mohou jim nenásilnou formou přinést spoustu nových zážitků, které je třeba ovlivní na celý život. Nakonec i já sám jsem toho důkazem. Jako desetiletý školák jsem podobný koncert zažil a silná atmosféra orchestru mne natolik okouzlila, že jsem se rozhodl stát profesionálním houslistou. Perličkou je, že tenkrát v České Lípě to byl koncert právě Severočeské filharmonie Teplice, který mne tak výrazně ovlivnil. Té filharmonie, které jsem dnes už patnáctým rokem ředitelem,“ dodal s úsměvem Roman Dietz.

Magdaléna Jenčíková


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*