Geokačeři na ledvické rozhledně

  •  

Krajinu si z elektrárenské výšky 140 metrů prohlédla už bezmála tisícovka zájemců. Naposledy to byli hledači pokladů. Pětasedmdesát vyznavačů geocachingu, převážně z Ústeckého kraje, si dalo v sobotu sraz u ledvické rozhledny. Středem jejich zájmu byla jak rozhledna na severní věži ledvických dvojčat, tak pro 37 z nich i vyjížďka speciálními Tatrabusy do nitra Dolů Bílina. Exkurze „kačerů“ v infocentru s výstupem na rozhlednu a návštěva dolů byla součástí jejich setkání, kterému říkají Event cache.

„Jsme komunita, v níž každý vystupuje sám za sebe a na vlastní zodpovědnost. To ale neznamená, že bychom se nemohli scházet na kolektivních akcích. Rádi chodíme do přírody, protože v ní je poschováváno nejvíce keší. Pořádáme i různé akce, během nichž zbavujeme lesy odpadků, sázíme stromky či pomáháme čistit vodní toky. Pořádají se i eventy s označením mega a giga pro v řádu stovky či tisíce účastníků z celého světa.Lledvický event je ten malý, klasický. Sejdeme se, popovídáme si, vyměníme zkušenosti i naše osobní známky. Zároveň navštívíme nějakou místní zajímavost a samozřejmě, pokud jsou někde v okolí schované keše, tak jako správní geokačeři se je vydáme hledat,“ říká Milan Čvančara, který za CZ Geocaching organizuje setkání na severu Čech.

Infocentrum Elektrárny Ledvice s výstupem na rozhlednu a následná vyjížďka na úroveň Baltského moře v Dolech Bílina byly přitom dalšími zajímavými místy, která geokačeři v kraji navštívili. Před tím to byly například Masarykovo zdymadlo a vodní elektrárna Střekov, Skanzen Zubrnice, litoměřické podzemí, ústecký kamenolom, trolejbusová vozovna a lodní přístav také v Ústí a mnoho dalšího.

„Jsme rádi, že o výstup na rozhlednu je takový zájem. Protože se jednotlivci i skupiny objednávají předem, může se stát, že v daný den se ani na všechny nedostane. Zvlášť pokud se jedná o velkou organizovanou skupinu. Pokud se tedy na webu infocentra objeví, že v ten den je rozhledna z technických důvodů uzavřena, neznamená to, že by byly nějaké problémy. Jednoduše je obsazeno kapacitně,“ říká Jiří Šinágl, ředitel Elektrárny Ledvice.

Nejvýše oficiálně veřejnosti přístupná rozhledna na průmyslové stavbě s přístupným ochozem ve výšce 140 metrů (i s prosklenou vyhlídkou má stavba ještě o 4 metry více) se nachází na jedné ze dvou podpůrných věží kotelny Nového zdroje Elektrárny Ledvice. A je tomu právě měsíc, kdy byla zpřístupněna široké veřejnosti. A i když jsou tady vzhledem k nepřetržitému elektrárenskému provozu daná jiná pravidla, než je běžné u klasických rozhleden, je o výstup na severní věž a úchvatný pohled na severočeskou krajinu veliký zájem.

Foto: Ota Schnepp, mluvčí ČEZ


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*