Hadí lázně zůstanou kulturní památkou

  •  

Budova Hadích lázní kulturní památkou zůstane. Rozhodl o tom už podruhé ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ministr Hadím lázním památkovou ochranu obnovil, ale vlastník objektu Jaroslav Třešňák se proti tomu odvolal.

Nyní s konečnou platností ministr kultury své rozhodnutí potvrdil a zrušil tak nařízení svého předchůdce Antonína Staňka, který Hadím lázním status kulturní památky poslední den ve funkci odebral.

Budova lázní patří developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který chtěl objekt přestavět na lázeňskou léčebnu pro děti s pohybovými poruchami, ale jeho záměr narážel na odpor památkářů, protože podle nich šlo prakticky o zbourání budovy a stavbě nové.

Majitel loni nabídl městu objekt lázní odkoupit. „Pan Třešňák lázně koupil za 15 milionu korun, teď za ně od města požaduje osmnáct. Aby se mu vrátily investované prostředky, které však patrné nejsou,“ řekl už dříve primátor Hynek Hanza.

Tepličtí zastupitelé schválili záměr budovu Hadích lázní od majitele odkoupit.  Město si nechalo zpracovat posudek, z kterého vyplývá, že se Hadí lázně dají ještě zachránit. Zchátralá budova má podle posudku hodnotu zhruba 6,8 milionů korun.

„Hadí lázně nechceme zbourat, ale opravit. Nabízíme panu Třešňákovi cenu, která je totožná se znaleckým posudkem. Tím, že jim byl znovu vrácen status kulturní památky, tak se pro nás prakticky nic nemění, budova je v památkovém území a její vzhled chceme zachovat. Složitější to bude s rekonstrukcí vnitřních prostor, ale to budeme konzultovat s památkáři,“ sdělil primátor.

Z posudku vyplývá, že zvrácení degradace budovy by přišlo na dvacet milionů korun. K tomu je potřeba připočíst samotnou revitalizaci. Zda k prodeji dojde, zatím stále jasné není, záleží na vyjádření majitele.

Hadí lázně byly prohlášeny kulturní památkou v roce 1958. Svému účelu přestala budova sloužit na přelomu tisíciletí a Jaroslav Třešňák ji vlastní od roku 2006. Od té doby chátrá.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*