Hadí lázně zůstanou kulturní památkou

  •  

Budova Hadích lázní kulturní památkou zůstane. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud, který zamítl kasační stížnost společnosti Treinvest proti rozsudku Městského soudu v Praze, který stejným způsobem naložil se žalobou firmy proti rozhodnutí ministra kultury Lubomíra Zaorálka. V odůvodnění se uvádí, že Hadí lázně stojí, hmotná podstata tohoto památkově chráněného objektu je stále zachována a skutečnost, že je objekt ve špatném stavebně-technickém stavu, neznamená, že by neměl být nadále předmětem památkové ochrany.

Exministr kultury Antonín Staněk jim v roce 2019, poslední den ve funkci odebral tento status. To změnil svým rozhodnutím ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Budova lázní patří developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který chtěl objekt přestavět na lázeňskou léčebnu pro děti s pohybovými poruchami, ale jeho záměr narážel na odpor památkářů, protože podle nich šlo prakticky o zbourání budovy a stavbě nové.

Teplický podnikatel budovu nabídl městu za 18 milionů korun, ale podle posudku, který si město nechalo zpracovat, má budova hodnotu zhruba 6,8 milionů korun. „Statutární město Teplice má značný zájem na záchraně budovy Hadích lázní a konkrétně primátor Hynek Hanza je tak výrazně aktivní v komunikaci směrem k vlastníkovi. Nicméně v jednání s majitelem objektu, panem Třešňákem není v současné době žádný posun,“ řekl mluvčí města Robin Röhrich.

Hadí lázně byly prohlášeny kulturní památkou v roce 1958. Svému účelu přestala budova sloužit na přelomu tisíciletí a Jaroslav Třešňák ji vlastní od roku 2006. Od té doby chátrá.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*