Igor Barboi: Když na akordeon začínal, dokonce tekla krev

  •  

Akordeonista Igor Barboi pochází z ruské Samary, ale Teplice se staly jeho druhým domovem. Původně v lázeňské metropoli regionu nehodlal zůstávat, ale nakonec zjistil, že jinam se mu odtud nechce. K hraní na tahací harmoniku se dostal coby malý chlapec, ale byly to krušné začátky. Nástroj tehdy sotva unesl, ale později se do něj zamiloval.

Jak se vlastně malý kluk dostane k hraní na akordeon?

V sedmi letech jsem začal chodit do hudební školy v ruské Samaře. Původně jsem chtěl hrát na housle, ale můj tatínek rozhodl, že to musí být jen akordeon, protože on sám trochu hrál na tento nástroj jako samouk a chtěl, abych já hrál taky.

Vzpomenete si na své začátky?

To bylo hodně náročné. V těch sedmi letech jsem byl drobné dítě, a nejmenší akordeon byl pro mě strašně velký. Proto se často dostávaly mé rty do měchu a krvácely, dá se říct, že začátky byli dost bolestné a krvavé.

Přemýšlel jste někdy o tom, co byste dělal, kdybyste se nevěnoval hudbě?

Já měl desetileté období bez hudby, dělal jsem hodně zaměstnání. Byl jsem třeba prodejce obrazů, grafik a DTP operátor v tiskárně, telemarketing, obchodník s akciemi nebo jsem kreslil návrhy firemních stánků pro růžné výstavy a dělal jsem webové stránky.

Vrátil jste se k hraní. Co vás vlastně přitahuje na zvuku akordeonu?

Akordeon má obrovské možnosti. V podstatě má v sobě dva nástroje a je melodický a doprovodní… Má hodně rejstříků, které umožňují využít širokou barevnou škálu, a hlavně má měch, pomocí kterého se dá pracovat s dynamikou…

Co všechno podle vás musí mít dobrý akordeonista?

Takzvané hudební cítění, to znamená cit pro nástroj a hrát srdcem….

Hrajete sám nebo máte nějakou skupinu?

Hraji většinou s jinými muzikanty… V současné době mám jednu stálou skupinu BEBE Trio ve složení Alexander Shonert – housle, Petr Špaček – violoncello a já na akordeon. Náš repertoár tvoří soundtracky z počítačových her, soudobá klasická hudba, jazz, moderní skladby, tango, populární a latinskoamerické skladby. Občas spolupracuji se skupinou „Už jsme doma“ na projektu Krysáci. V Brazílii třeba hraju s různými muzikanty, mám tam několik aktivních projektu. Hraji i sólově, ale to je spíš výjimečně.

Jaký hudební styl preferujete?

Moje nejoblíbenější hudební styly je Samba, Choro a Forro.

Která vaše skladba je, dá se říct, zlomová?

Feira de mangaio (Sivuca), ta skladba úplně změnila můj hudební vkus, když jsem ji objevil a zařadil do repertoáru, tak jsem tím odstartoval moje brazilské dobrodružství… Myslím, že to bylo v roce 2016.

A jde říct, kterou máte nejraději?
Nejde, je strašně moc skladeb, které mám hodně rád, a každým dnem ten seznam jen roste (smích).

Jaká byla zatím největší hudební akce, kterou jste zažil?

Hrál jsem v několika divadlech v brazilském Rio de Janeiru, v argentinském San Jorge a v chilském Santiago de Chile. Taky jsem hrál na půdě městské rady v Rio de Janeiru. V Brazílii jsem byl několikrát hostem hudebních pořadů a televizní show. Naposledy se to stalo loni listopadu, když jsem měl dvě hodiny před odjezdem na letiště, před návratem do České republiky. Brazilská televize odvysílala dva hodinové hudební pořady o mně a mém vztahu k brazilské hudební kultuře.

K Brazílii máte hodně blízko…

Všechno začalo v roce 2017, kdy mě přes Facebook kontaktoval jeden Brazilec. Pozval mě na svůj festival v Rio de Janeiro. S tím, že budu mít zdarma ubytování a stravování po celou dobu, ale letenku bych musel hradit sám. Popřemýšlel jsem a musel jsem to odmítnout z pracovních a finančních důvodu. Tenkrát jsem pracoval v ZUŠ Lovosice jako učitel hry na akordeon a piano. Ale už další rok se mi díky podpoře města Teplice podařilo na festival dostat. A musím říct, že jsem se do Brazílie zamiloval a trávím tam docela hodně času. Hrál jsem s výbornými umělci v Riu de Janeiro a taky ve státech Minas Gerais a Bahia. Svůj první koncert v Riu jsem zahrál v roce 2019 se dvěma úžasnými perkusionisty. Taky jsem v Brazílii objevil poprvé skvělý nástroj, který se jmenuje Pandeiro, což je taková tamburína s činely.  Po několika online kurzech teď hraju jak na akordeon, tak i na Pandeiro.

Ale zpátky do Čech. Jak jste se dostal do Teplic?

Pocházím z Ruské Federace, po ukončení pedagogické univerzity jsem se v roce 1997 přestěhoval doo české republiky. Nejdříve jsem bydlel několik let v Praze, potom v Mariánských Lázních a v Aši. Do Teplic jsem se přestěhoval po rozvodu, v roce 2008, a to díky mojí matce. Ta sem jezdila na léčení několik let a do města se zamilovala. Rozhodla se sem přestěhovat a koupila tady malý byt. Já tu ani zpočátku zůstat nechtěl, jen jsem jí přijel pomoci se zabydlet, ale po čase jsem zjistil, že už nikam jinam nechci a zůstal jsem tady.

Kde si vás vlastně mohou Tepličané poslechnout?

Nyní v Teplicích bohužel nic nemám naplánováno, poslední vystoupení jsem měl lednu v sále teplické knihovny, dělal jsem prezentaci mé nové desky “Despretensioso“, kterou jsem natočil v Rio de Janeiro loni v listopadu.

Jak se vám vlastně Teplice líbí. Máte zde svá oblíbená místa?

Teplice mám hodně rád, na všech cestách propaguji naše krásné město… Moje nejoblíbenější místa tady jsou Zámecká zahrada, Šanov a Doubravka.

Na čem v současné době pracujete, jaké máte plány?

Teď dokončuji nahrávání nové desky s autorskými skladbami mého brazilského kamaráda – Morais do Acordeon.

Něco ze soukromí. Jste zadaný, máte rodinu?

Jsem rozvedený a mám dvě děti.

Máte kromě hudby i jiné koníčky?

Sport, pěší turistika, esoterika, technologie.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*