Jedna z nejmodernějších staveb minulého století je kompletně zrekonstruovaná

  •  

Nadčasová a moderní kolonáda, která je jednou z dominant Teplic, prošla rekonstrukcí za bezmála 5,5 milionu korun. Podílel se na ní sklářský gigant AGC, který se musel striktně držet požadavků památkářů. „AGC Procesing byl vítězným dodavatelem veřejné zakázky, kterou financovalo město. Během této zakázky šlo o doplnění nerezových vložek a výměnu skel u teplické kolonády,“ přiblížila mluvčí města Adina Sedláková.

Kolonáda byla vybudována v roce 1986 současně s budovou kulturního domu. Tyto dvě stavby tvoří jeden celek. Je výjimečná tím, že slouží nejen ke korzování lázeňských hostů, ale i k aktivitám Tepličanů. Myšlenka vychází z prastarého principu stavby, které staří Řekové říkali stoa. Byla určena k ochraně před sluncem i před deštěm, odehrávaly se v ní obchody, filozofické přednášky a bylo to jedno z nejživějších míst ve starých Athénách.

Progresivní návrh náměstí

Architektonický návrh teplické kolonády zpracoval liberecký ateliér SIAL pod vedením Karla Hubáčka, mimo jiné i autora vysílače na Ještědu, který v této době patřil k invenčním a progresivním ateliérům. Za návrhem samotné kolonády stojí jména známých architektů Otakar Binar, Michal Brix a Martin Rajniš. Liberečtí architekti vypracovali v 80. letech koncepci Mírového náměstí, která zahrnovala kulturní dům, kolonádu, pavilon, treláže a parkové úpravy. Plocha je doplněna o vodní prvky a umělecká díla. Vychází z neofunkcionalistického konceptu celého areálu a jeho výraz pracuje s tvarově prostým technicistním řešením s geometrickým tvaroslovím. Architektka Ludmila Švarcová je autorkou podkovovitých podloubí východního a západního parteru parku, do jednoho z nich umístila vysoký ocelovo-skleněný pavilon vejčitého tvaru, který byl původně meteorologickou stanicí. Daná lokalita tvoří rozhraní města a lázeňské oblasti.

Nová a bezpečnější skla

Teplická kolonáda byla postavena ve stylu brutalismu výhradně ze skla a oceli. Celková délka je kolem sto sedmdesáti metrů, výška je téměř patnáct metrů. V roce 2017 byla provedena první kompletní rekonstrukce, při které byla všechna skla vyměněna za nová. V roce 2022 byly posouzeny technické detaily usazení skel a následující rok nahrazeny vylepšeným řešením, které snižuje riziko tepelného namáhání skla v okrajích a jeho možné poškození. Vrstvená ohýbaná skla byla nahrazena tepelně tvrzenými skly z teplické sklárny, jejichž vlastnosti odpovídají současným bezpečnostním požadavkům a požadavkům odolnosti proti povětrnostním podmínkám, jako je střídání teplot, vliv vlhkosti či tlaku větru. Vzhled skel byl zachován v duchu původní vizuální podoby v bronzovém tónu. Na podzim AGC provedla poslední fázi rekonstrukce a nyní opět slouží kolonáda svému účelu.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*