Muzeum chystá výstavu výrobků firmy LEINBROCK a žádá veřejnost o pomoc

  •  

Teplické muzeum žádá o spolupráci na výstavě výrobků firmy LEINBROCK, které se vyráběly v našem regionu v Sobědruhách u Teplic.  Hledáme dokumenty, fotografie exteriéru či interiéru továrny, případně další doklady nebo vzpomínky, které se vztahují k tomuto sobědružskému závodu. Na počátku srpna letošního roku se v saském městě Bad-Gottleuba uskuteční vícedenní akce u příležitosti 175. výročí narození zakladatele firmy Ernsta Oscara Leinbrocka a 155. výročí jejího založení. Součástí oslav bude výstava mlýnků na kávu, setkání bývalých zaměstnanců a pamětníků a také účast potomkyně posledního majitele sobědružské továrny pana Lohseho. Rádi bychom na výstavě prezentovali také podnik v Sobědruhách, bohužel nám chybí podklady.

Výrobky firmy LEINBROCK, především mlýnky na kávu (od roku 1928 opatřené ještě značkou Ideal), na koření a kráječe chleba, mnozí ještě pamatují a někteří je mají jistě doma.  Možná není natolik známo, že byly vyráběny na Teplicku, konkrétně v Sobědruhách.

Firma W. LEINBROCK byla založena v roce 1868 v saské Gottleubě a o dva roky později byly Oskarem Leinbrockem postaveny první tovární budovy. V průběhu následujících desetiletí získala firma několik patentů na své výrobky. V roce 1910 zakoupila továrnu na výrobu ocelových lan Chemnitzer und Falk v Sobědruhách u Teplic a přestavěla ji na závod, vyrábějící přístroje pro domácnost. Stávající objekty byly zcela přestavěny a postaveny nové tovární haly. Přibyla budova pro obrábění dřeva s pilou a sušárna na dřevo. Po přestavbě začala firma, od roku 1911 přeměněná na akciovou společnost, s produkcí mlýnků na kávu v několika různých provedeních, mlýnků na koření a mák a dalších kuchyňských přístrojů. V roce 1912 byla továrna rozšířena o patrovou přístavbu kovovýroby. Hala pro obrábění dřeva byla po požáru v roce 1916 nahrazena železobetonovou dvoupodlažní budovou. Tehdy se jednalo se o nejmodernější závod svého druhu.

Po smrti Oskara Leinbrocka převzal podnik, který byl nadále vedený pod starým názvem, jeho zeť Oskar Lohse. V sobědružském závodě pracovalo průměrně osmdesát zaměstnanců. V sezóně, tedy v čase okolo Vánoc, se jejich počet zdvojnásobil. V roce 1930 postavil majitel továrny v sadu vedle závodu dvojvilu čp. 196. V roce 1936 Oskar Lohse zemřel a vedení firmy převzali jeho synové, Fritz a Willy. Společně vedli podnik následujících devět let, po roce 1945 byla na podnik uvalena národní správa a majitelé vyhnáni. Podnik v saské Gottleubě byl v provozu až do roku 1985. Po znárodnění se továrna v Sobědruhách stala součástí n. p. Spojené smaltovny a závody na kovové zboží. Později zde sídlila továrna na nábytek Interier. Areál se nachází v Důlní ulici a dnes zde sídlí firma Fluokov, s. r. o.

S případnými podněty kontaktuje Pavlínu Bouškovou, e-mail:bouskova@muzeum-teplice.cz, telefon 412 359 036.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*