Nebeský chodník na Stezce Valaška

  •  

Pozvali jsme vás k poznání řady výjimečných architektonických skvostů postavených ze skla, které vyrobili skláři z koncernu AGC. Stavba, která je dalším tipem na výlet, v sobě kromě dokonalých linií nese pro návštěvníky i velkou dávku adrenalinu.

Celoročně nabízí způsob, jak si protáhnout tělo a dojít až nad koruny stromů. Stezka v oblacích je i pro ty, kteří chtějí zažít pocit „stát ve vzduchu“. Nejdelší nebeský chodník neboli sky walk v Evropě najdeme v Moravskoslezských Beskydech nedaleko turistické lokality Pustevny. Je součástí Stezky Valaška, měří sedm metrů a je celý ze skla.

Stezka Valaška o délce 660 metrů byla veřejnosti poprvé otevřena v lednu 2019. Nachází se v nadmořské výšce 1 099 metrů a její projekt vznikal přibližně pět let. Vedle toho, že je její součástí nejdelší himálajský most v Česku, zavěšený na čtyřech ocelových lanech, a nejvýše položené trampolínové hřiště u nás (ve výšce 12 metrů nad zemí), čeká návštěvníka na vrcholu vyhlídkové věže ještě jedno nej: nejdelší skywalk v Evropě.

Nad korunami stromů

Skywalk vysunutý do prostoru ve výšce 30 m je dlouhý 7 m, skleněná část má rozměry 2 500 x 1 600 mm. Na jeho výrobu bylo použito přes třicet metrů čtverečních skla o hmotnosti 839 kilogramů. Vzhledem k tomu, že jde o venkovní aplikaci, bylo nutné navrhnout takovou skladbu skel, která by odolala náročným povětrnostním podmínkám, včetně vlhkosti, zatížení sněhem a výrazného střídání teplot během dne i celého roku. Pro návrh zasklení byl vytvořen statický výpočet, aby byla zaručena dostatečná nosnost – skywalk pojme až deset osob.

Výhled bez omezení

Podlahu tvoří bezpečnostní sklo Stratobel vrstvené ze tří tabulí extra čirého skla Planibel Clearvision 12 mm, od společnosti AGC. Vrchní sklo je tepelně tvrzené, spodní dvě tabule jsou standardní, pouze obroušené. Sklo je ke konstrukci lepené MS polymerem, který odolává UV záření. Na zábradlí, jež neobsahuje žádné ocelové prvky, bylo použito dvakrát tepelně tvrzené vrstvené bezpečnostní sklo Stratobel Clearvision 12 mm se čtyřmi fóliemi mezi jednotlivými tabulemi. Celkem jde o pět kusů o rozměrech 1 225 x 1 470 mm (2 ks), 1 180 x 1 470 mm (2 ks) a 1 670 x 1 470 mm (1 ks). Ve spodní části byly ve skle před zpracováním navrtány otvory pro uchycení k terčovému kotvení.

Instalace skleněných prvků

Sklo bylo do výšky 30 m dopraveno jeřábem na stojanu. Vzhledem k tomu, že lávka je vysunuta do prostoru, kam jeřáb nedosáhl, bylo sklo dopraveno na nejlépe dostupnou část podlahy vyhlídkové věže a k samotné lávce doneseno ručně. Montáž skla byla prováděna z pomocné dřevěné lávky, která byla po montáži odstraněna. Instalace lávky včetně kotvení terčů do připravené konstrukce trvala 8 hodin včetně přípravy, samotná instalace skel na místě trvala 4 hodiny. Na montáži skel z vnější části lávky se podíleli i dva horolezci.

Dohlédnout lze odtud na Slovensko i do Polska, například na Jeseníky, Lysou horu, Velkou Fatru, Martinské hole či polský Rybník. Celá stezka je navržena bezbariérově, což umožňuje návštěvu vozíčkářům nebo rodičům s kočárky. Otevřeno je po celý rok.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*