Obří graffiti vzniklo jako pocta letci RAF

  •  

Streetarový umělec Kamil Vacek ozdobil už mnoho nevzhledných teplických zdí. Pod přezdívkou Camo tvoří graffiti už od roku 1993. Jeho poslední práce je pocta čestnému občanovi města Kurtu Taussigovi. Tepličané ji mohou vidět pod mostem v Alejní ulici. V současné době už pilně pracuje na 3D graffiti Ludwiga van Beethovena, které by se brzy mělo objevit v centru města.

Kamile, bylo v zadání udělat přímo tvář československého letce RAF Kurta Taussiga?

Zadání znělo památka na 75. výročí ukončení druhé světové války. Tak jsem si řekl, že by bylo dobré ukázat lidem, že i v Teplicích, byli lidi jako pan Taussig, kteří bojovali proti nacismu ve druhé světové válce. Dal jsem návrh a vybral jsem i místo v Alejní ulici pod mostem, pan primátor mi to schválil a došlo na realizaci.

Jak dlouho trvalo pomalovat takovou plochu?

Dělal jsem to dva týdny. Je to plocha 300 metrů čtverečních. Původně jsem myslel, že to udělám za týden, ale pak jsem změnil trochu oproti původnímu návrhu styl, takže se to prodloužilo.

Máte přehled kolik barvy a sprejů jste zhruba spotřeboval?

Tři sta litrů barvy a padesát sprejů.

Jak dlouho pouliční grafické umění děláte? Setkával jste se vždy s pozitivními reakcemi?

V současné době se z větší části setkávám s pozitivními reakcemi, vždy tomu tak ale nebylo (smích). Začal jsem v roce 1993.

Od města máte zakázku i na 3D graffiti Beethovena. Kdy to bude představeno veřejnosti?

Jde o tři vyřezané portréty Beethovena z OSB desek v různých barevných variacích a budou k sobě přivrtané. Dá se říct, že to bude 3D socha. Instalováno by to mělo být během srpna v parku na promenádě za Domem kultury.

Na čem pracuje nyní?

Teď jsem dodělal Biopark na teplickém gymnáziu a momentálně maluji štít panelového domu u trnovanského Kauflandu, tam jde o plochu 90 metrů čtverečních.

Čestný občan Teplic Pan Kurt Taussig se narodil v roce 1923 v Teplicích – Šanově a zemřel loni v září v Londýně. V roce 1939 se jako jedno z takzvaných Wintonových dětí dostal do Velké Británie. Zde dobrovolně vstoupil do Royal Air Force a posléze prodělal pilotní výcvik v africké Jižní Rhodesii a Palestině. Jako pilot legendárního Spitfiru sloužil u britských perutí v Itálii a Rakousku až do roku 1947. Po sametové revoluci několikrát navštívil naši republiku i rodné Teplice.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*