Osvojitelské rodiny s adoptovanými dětmi měly dostaveníčko v Proboštově

Zdroj: Rostislav Kadlec
  •  

Na Teplicku se sešly osvojitelské rodiny z různých koutů Ústeckého kraje, aby si vyměnily zkušenosti z výchovy svých osvojených dětí. Setkání organizovalo litoměřické Centrum pro náhradní rodinnou péči a tentokrát byl místem konání vybrán Proboštov u Teplic.

„Smyslem těchto svépomocných skupin je nejen výměna zkušeností, ale také navazování a prohlubování přátelství jak mezi rodiči, tak i dětmi. Je vždy přínosem a povzbuzením, pokud jednotlivci mohou sdílet s ostatními své radosti a starosti. Jde však také o smysluplná manželství. Vždyť děti si svůj náhled na život utváří právě ze života svých rodičů a jejich každodenního příkladu,“ řekla ke smyslu těchto setkání ředitelka litoměřického Centra pro náhradní rodinnou péči Margita Šantavá.

Po právní stránce je základní rozdíl mezi osvojitelskými a pěstounskými rodinami ten, že v případě osvojení je vztah mezi rodičem a osvojeným dítětem stejný jako mezi biologickými rodiči a dětmi, a to se všemi právy i povinnostmi. V případě pěstounských rodin může například dříve či později přijít okamžik, kdy se dítě z rozhodnutí příslušného úřadu či soudu vrátí ke svými biologickým rodičům. „Manželé či jednotlivci, kteří si osvojili dítě, prožívají plnohodnotné rodičovství, ale trošku jiný typ rodičovství. Tento jiný typ rodičovství s sebou nese jiný typ problémů a na tyto problémy a otázky hledáme ve svépomocných skupinách odpovědi, a to mnohdy i za účasti odborníků, které naše Centrum zajišťuje,“ charakterizuje rodičovství osvojitelů Margita Šantavá. Sami rodiče, kteří si osvojili dítě, říkají, že ve svých vztazích s biologickými a osvojenými dětmi nevidí žádný rozdíl. Jejich myšlenky a uvažování vůbec nestojí v rovině či rozlišování biologické dítě a osvojené nebiologické dítě, ale prostě „naše dítě“. Taková je jejich vlastní životní zkušenost.

„Hlavním tématem setkání osvojitelských rodin bylo, jak mluvit s našimi dětmi o biologických rodičích. Životní praxe rodin totiž ukazuje, že dříve či později se děti na své biologické rodiny zeptají a v mnoha případech jde o velmi citlivou otázku jak pro rodiče-osvojitele, tak také po samotné děti. Je zřejmé, že v případě výchovy biologických dětí se taková témata neobjevují, ale v případě osvojených dětí je tomu přesně naopak,“ představila hlavní téma setkání rodičů v Proboštově Margita Šantavá. Součástí těchto setkání je zajištění hlídání dětí, aby rodiče měli prostor pro vzájemné sdílení a diskusi.

Podobnou svépomocnou skupinu osvojitelů plánuje Centrum organizovat nejen na Teplicku, ale také pro Ústí nad Labem, Litoměřice a Kralupy nad Vltavou s frekvencí setkávání přibližně jednou za 3 měsíce. Další nejbližší setkání je naplánováno pro rodiny z Ústí nad Labem, které se bude konat 24. února v ústecké poradně Centra pro náhradní rodinnou péči v ulici V Jirchářích. Litoměřické Centrum pro náhradní rodinnou péči za více než 10 let své existence nasbíralo v oblasti pomoci rodinám s dětmi bohaté zkušenosti. V současné době podporuje přibližně 150 rodin. Své hlavní zázemí má v Litoměřicích, ale rozličné aktivity za dobu svého působení rozšířilo do celého Ústeckého kraje. Svou pobočku má také v Ústí nad Labem.

A jaké jsou plány Centra do nejbližší budoucnosti? „Chceme především pokračovat ve všem dobrém, co se nám daří. Rozšiřujeme sociálně aktivizační službu pro rodiny v péči třetí osoby a nabízíme zaregistrovanou službu odborného poradenství. Prohlubujeme pomoc pěstounským i osvojitelským rodinám a připravujeme víkendové pobyty pro matky i otce s dětmi, resp. rodinné víkendy pro pěstouny a osvojitele, během kterých na děti čekají volnočasové aktivity a pro jejich rodiče přednášky pod vedením odborných lektorů. Důležité je, aby naše činnost byla skutečnou pomocí,“ dodala k plánovaným aktivitám Margita Šantavá. V dubnu se pak na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně bude promítat dokumentární film režisérky Alice Nellis Adopce – konkurz na rodiče. Film je výjimečný nejen svým obsahem, který má charakteristiku časosběrného dokumentu. Diváci jsou ponořeni do procesu osvojení dítěte od rozhodnutí rodičů pro osvojení až do okamžiku přijetí dítěte novou rodinou. Vstupné na film bude dobrovolné, jediným omezením je kapacita míst pro diváky.

Posláním Centra pro náhradní rodinnou péči je dlouhodobá podpora rodin s dětmi v náhradní rodinné péči. Centrum pomáhá jak osvojitelům, tj. rodinám, které si opuštěné děti adoptovaly, tak také pěstounským rodinám. Zajišťuje odbornou pomoc při řešení akutních rodinných problémů, ale také odborná školení nebo zábavné programy. Bližší informace o činnosti Centra a plánovaných akcí zájemci naleznou na webu www.cpnrp.cz.

 Rostislav Kadlec


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*