Pavel Šedlbauer: Teplice potřebují odpovědné patrioty

  •  

Ing. Pavel Šedlbauer byl od roku 2005 viceprezidentem evropské skupiny belgicko-japonského sklářského gigantu AGC, která sídlí v Bruselu. V Belgii bydlel a nyní, po 11 letech se vrací do Čech, do Teplic. Bude stát v čele představenstva AGC Flat Czech group a jako předseda představenstva Fotbalového klubu Teplice chce posouvat teplický fotbal v tabulce i v zájmu fanoušků. Je ženatý, má dceru a syna.

Oznámil jste odchod z některých výkonných funkcí. Bylo to vaše rozhodnutí?

Bylo to po dohodě s vedením firmy, berte v úvahu, že již přesluhuji čtyři roky a přišel čas, kdy je třeba skončit.

Pokud vím, tak vás firma přemlouvala…

Přemlouvali mě v roce 2015, proto jsem ještě rok zůstal. Nyní jsem se s firmou dohodl, že končím na evropské úrovni na konci roku 2016. Požádali mě, zda bych nepokračoval jako předseda představenstva, což již ale není exekutivní pozice, ale více reprezentativní. I když budu samozřejmě právně odpovědný za celou českou část firmy. Neznamená to, že bych denně chodil do práce a něco řídil. Spíše budu mít globální dohled na směřování firmy. Výhodou bude možný lobbing díky mým dobrým kontaktům na evropské a japonské vedení firmy. Ty dobré vztahy zůstanou. Mně se tato cesta i líbí, je to takový pozvolný odchod, a ne nějaký skok z plného zapřažení do ničeho. Navíc zůstávam ještě v několika dalších představenstvech v Čechách i mimo, kde naše firma vlastní podstatné podíly, no a samozřejmě mi zůstává náš fotbal.

Budete fotbalu věnovat více času?

Určitě budu mít více možností se mu věnovat a zároveň se budu snažit sehnat nějakého dalšího solidního partnera pro teplický fotbal.

Klub spolupracuje s partnery v Sasku…

Ano, ale jde o partnerskou spolupráci. To je samozřejmě dobrá věc, protože se v Německu můžeme mnohé naučit a Němci zase u nás. Já ale mám na mysli strategické partnery s finančním vstupem, firmy, které by se podílely na rozvoji teplického fotbalu.

Firma AGC přepustí svůj podíl, nebo zůstane majoritním vlastníkem klubu?

Chci, abychom vždy drželi kontrolní balík akcií. Minimálně do té doby, než by se ukázalo, že nový partner může dát teplickému fotbalu víc než my a nejde mu jen o nějakou spekulaci. S tím už nějakou zkušenost máme. Pak bychom mohli někomu přenechat majoritní podíl, ale to je dlouhá cesta, otázka mnoha let. O zapojení odpovědného partnera se pokoušíme již dva roky. Zatím se to moc nedaří. Od velkých firem není velký zájem, a navíc image celého českého fotbalu je stále špatná. Je to nakonec vidět na návštěvnosti ligových utkání, a to nejen na našem stadionu, ale obecně v naší české lize. Až na pár prestižních zápasů jsou tribuny neobsazené. I když výkonnost českého fotbalu je podle mě vyšší, než odpovídá zájmu veřejnosti. Fotbal neláká, a není proto výdělečný a kluby nejsou bez vnější silné podpory soběstačné.


Vždy jste patřil mezi lidi, kteří se snažili o změnu v řízení českého fotbalu. Jsou nyní změny dostatečné?

Podstatné se podařilo. Osamostatnění první a druhé ligy je základ. Nyní již do toho můžeme více mluvit a vše organizovat. Projednává se zavedení nového hracího systému, který by měl přispět k atraktivitě ligových zápasů. Pevně věřím, že vše půjde dopředu a bude se to ještě zrychlovat.

Ještě před dvěma lety jste kritizoval nečisté praktiky v českém fotbale, které jeho vedení neřešilo. Myslíte si, že i to se nyní změní?

Myslím si, že v případě rozhodování na hřišti ano. Dlouhodobě jsem neslyšel o žádném velkém skandálu. Ani při našich prohraných zápasech od lidí z klubu již neslýchám, že by nás poškodil rozhodčí. Proto si myslím, že se situace kolem přímého ovlivnění zápasů srovnala. I v tom starém systému to mizelo, protože těch kamer na hřišti je dnes už příliš mnoho. Navíc se vytvořil velký tlak, a nejen od klubů, ale celospolečenský. To se muselo někde promítnout. Jsou věci, které by se ale daly asi dělat jinak. Nyní je stále největší prioritou svazu shánění peněz. To je v pořádku a pan Pelta to umí. Ale nejsem přesvědčený, že jen to stačí. Samozřejmě, bez peněz se fotbal nedá dělat, ale on by se měl hlavně prodat jako produkt. A ne jen shánět peníze a tlačit je do systému. Je třeba cílevědomě pracovat na tom, aby se fotbal sám prodal, aby byl transparentní a důvěryhodný, aby se lidé těšili na to, že o víkendu půjdou na stadion a pobaví se tam. Ještě co se týká financování, je tu otázka prodeje televizních práv, která jsou dnes nejnižší v Evropě. Logicky bude přenos na placených kanálech, i když se to lidem moc líbit nebude. Ale sledovanost opět bude záležet na celkové image našeho českého fotbalu, jak již jsem zmínil. Takový systém podle mne přijde, ale změny v této oblasti budou možné až po vypršení současné platné smlouvy.

A konkrétně teplický fotbal… Jde tím správným směrem pod novým trenérem?

Myslím si, že ano. Vždy jsme hledali nějaká riskantnější řešení s mladým trenérem, který přinese nějaký impuls. A zdá se, že pan Šmejkal tuto věc naplňuje. Rozhodně ji naplnil v první polovině sezóny. Všichni potvrzují, že atmosféra v týmu je dobrá. Je tam respekt vůči trenérovi, ale také otevřenost. Lidé z klubu dokonce tvrdí, že je to ta nejlepší atmosféra, která tu kdy byla. To se možná odrazilo i ve výsledku, protože je určitě maximem toho, čeho jsme mohli docílit, když se podíváme na rozpočet klubu a úroveň hráčů. Dali jsme si za cíl být v první polovině tabulky. Tam zatím jsme.

Nemáte obavy z toho, že Teplice většinou začínají dobře a na jaře padají?

To je pravda. Musíme věřit, že tomu tak již nebude. I fyzická kondice hráčů se zdá nyní velmi dobrá. Zda se, že práce kondičního trenéra je velmi efektivní, a to je potřeba říci o práci celého realizačního týmu. Neměli jsme ani žádné vážné svalové zranění v důsledku špatného tréninku. To jsou základy, které by nám mohly pomoci se udržet. Pokud se to podaří, tak bych byl rád, abychom šli zase o kousek dál a dali si vyšší cíl. Ale je to sport, který je mnohdy nevypočitatelný.

Stejně jako fotbalu se daří i AGC. V minulých letech se hodně investovalo, hlavně do řetenické linky na autoskla. Do jaké míry se tato miliardová investice vyplatila?

Ta investice byla zásadní a souvisela i s rozvojem automobilového průmyslu ve střední Evropě. Když jsme s investicí začali, rostly investice do automobilového průmyslu. Očekávali jsme, že se projeví. A zvedlo se to ještě rychleji, než jsme předpokládali. Tu investici jsme udělali v ten pravý moment, protože, po pravdě, v současné době ani nestíháme. Poptávka po našich automobilových sklech je daleko větší, než stihneme vyrobit. Pro AGC to byla v době krize největší investice ve světě. Měli jsme nějaké analýzy a určité cíle. A dnes mohu s jistotou říci, že výsledky jsou ještě lepší. Nejen kvůli vysoké poptávce, ale jsou vyšší i z hlediska výrobních nákladů a efektivity. Ve světě není podobná linka a dobré výsledky samozřejmě souvisí i s profesionalitou lidí, kteří umí linku stále lépe obsluhovat.

Vede si AGC stejně dobře v celé Evropě?

Po několika letech ztrát jsme se vrátili do zisku. To nám umožňuje rozjet odstavené výroby. V roce 2017 znovu rozjedeme zastavenou linku ve Francii, firma může investovat do generálních oprav pecí, do zisku se vrátilo i Rusko, kde se investovaly nemalé prostředky. Do zisku se dostává výroba v USA, dobře se rozjela nová linka v Brazílii, Asie má solidní výsledky s mírným nárůstem. Růst hlásí i divize displejů, chemická divize si drží trvalý růst. Krize, kterou jsme si prošli, měla i svá pozitiva. Podařilo se nám optimalizovat náklady a nyní máme dobrou efektivní základnu.

AGC neustále oznamuje nové značky aut, kterým dodává skla. Jsou vůbec nějaké rezervy v této produkci?

Díky lince jsme zvýšili podíl na trhu, ale ještě nám zbývá zvýšit svůj podíl na nejdražších nejluxusnějších sklech. Myslím tím přední skla, do kterých se instalují kamery a chytré technologie.


Jak se vám daří udržet si kvalifikované zaměstnance i v době konjunktury?

V Čechách je obtížné najít kvalitní kvalifikovanou pracovní sílu. Proto jsou i naši lidé kontaktováni z jiných firem, které nám je chtějí přetáhnout. Zatím to pro nás není problém. Pro klíčové pozice máme stabilizační plán, který nabízí různé výhody, opět máme platový nárůst a hlavně – v krizových letech jsme se dokázali s odboráři dohodnout. To vede k dlouhodobě zanedbatelné fluktuaci. Nyní zase chceme ukázat, že když se firmě daří, přidáme více.

Když se stěhujete zpět, neuvažoval jste o vstupu do komunální, krajské nebo celostátní politiky?

Ne, vůbec si to nedokážu představit. Má otevřenost a prostořekost by asi k úspěchu v politice nevedla. Mohu být městu prospěšný i bez politické funkce. Na komunální úrovni by bylo dobré v Teplicích vytvořit hlubokou a otevřenou spolupráci mezi městem, sklárnou a lázněmi. To jsou tři pilíře, tři velmi úspěšné a v zemi pozitivně vnímané instituce. Bohužel, jejich komunikace a spolupráce podle mne příliš dobře nefunguje. To je škoda. Bezpochyby je v tom velký potenciál rozvoje Teplic a přínos pro Tepličany.

Vztahy města a sklárny nejsou na dobré úrovni?

Co se týká byznysu a firmy, máme s městem velmi dobré vztahy a podpora všech orgánů města pro naše aktivity je velmi cenná. Kritizovali jsme jen vztah radnice k fotbalu, a to kritizujeme dál. Náš klub poskytuje sportovní vyžití více jak 300 dětem a zábavu obyvatelům Teplic a okolí. Odhady uvádí, ze ovlivňuje až šestnáct tisíc lidí. Chybí nejen větší finanční podpora města především pro mládežnické kluby (i když k určitému zlepšení došlo), ale také obecná společenská podpora s tlakem na zapojení teplických subjektů k podpoře fotbalu. Budovat hrdost, že teplický klub patří k české špičce. Především se tu nebuduje jakýsi odpovědný patriotismus. Aby si firmy řekly: Jsme v Teplicích, zaměstnáváme Tepličany, tak se dáme dohromady a nějak teplický fotbal podpoříme. Vycházím z toho, že fotbal není tak zanedbatelný. Fotbal je fenomén, kromě sportu je to i zábava a symbol místní pospolitosti. Představte si, kdybychom teď řekli, že končíme s fotbalem. To by určitě veřejnost nepotěšilo, a navíc by se to obrátilo proti naší firmě. Právě proběhla tiskem zpráva, že město Ústí nad Labem odsouhlasilo 7,5 milionu korun pro fotbal a hokej, a to nemluvím o podpoře měst většiny prvoligových klubů (mimo finančních také vlastnictví a provoz stadionu). Tomu nemůžeme konkurovat.

Vracíte se do Teplic natrvalo? Těšíte se domů?

Těším, ale ne zcela bez obav. Jsem totiž v očekávání, jaká zde bude atmosféra. Zdá se mi, že společnost je hodně rozdělená a rozhádaná, a to je bohužel zaviněno z velké části výroky představitelů státu, kteří by měli hlavně vysvětlovat, spojovat a uklidňovat. Atmosféra ve společnosti, jak se k sobě navzájem, a také ke slabším budeme chovat. V Belgii jsem oceňoval obecnou slušnost a otevřenost. V obchodě, na ulici, v zaměstnání. Ale také jejich přístup k migraci, která v historii lidstva byla, je a bude, a to i při teroristických útocích v jejich zemi, bez paniky a nárůstu xenofobie. V Belgii jsem v životě neslyšel věci, které slýchám zde, a to bohužel i od lidí z vysoké politiky či představitelů státu. My tu máme deset migrantů a málem zavíráme hranice. Byl bych rád, aby i tady měla navrch slušnost, vstřícnost, rozum. Aby si tu lidi nešli po krku pod vlivem nějaké ideologie či spíše demagogie. Kdybych se zde v tomhle směru měl cítit hodně špatně a pokračoval odklon od Evropy a posun na východní systém ovládaný oligarchy, tak bych uvažoval i o vystěhování. Ale pevně věřím, že k tomu nedojde.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*