Policisté měří led na rybnících

  •  

Varovat lidi, kteří se snaží vydat na zamrzlé vodní plochy, se snaží policisté u poříčního oddělení.

V Ústeckém kraji měří led od roku 2009, včetně několika rybníků na Teplicku. „Celkem v kraji kontrolujeme v pěti okresech asi třicet ploch,“ řekl policista Martin Racek. Na měření ledu vyráží se speciálním obleku, aby v případě probořen neprochladl. Má na sobě i záchrannou vestu a pokud je led opravdu slabý, jistí ho kolega lanem. „Vím, že mě udrží led kolem pěti centimetrů. Ale to rozhodně není síla ledu, kdy by se na rybníku dalo bruslit,“ varoval.

Jestli je rybník bezpečný či nikoli, se od policistů nedozvíte. Dávají na internet jen informace o síle ledu, aby se každý mohl rozhodnou. Odborníci ale radí, že bezpečných je kolem 25 centimetrů, i když člověka unese mnohem slabší led. Ovšem při větším počtu lidé a případném narušení to nemusí platit.

Policisté letos nemají hlášený případ proboření, ale varují, že nyní po oteplení jsou zamrzlé plochy zrádné. „Ideální je chodit jen tam, kde víte, že není hloubka. Pokud se proboříte a jste ve vodě po pás, budete jen mokří, ale nic jiného nehrozí,“ radí policista.

Podle mluvčí policie Šárky Poláčkové začali letos s měřením ledu 6. ledna. Pokračovat budu do doby, pokud bude mrznout. Dodala, že pokud lidé nenajdou na jejich stránkách vodní plochu, kde bruslí, lze jim poslat podnět e-mailem. Policisté pak zváží, zda ji do kontrol zařadit.

Odkaz na ledové zpravodajtví
www.policie.cz/clanek/monitoring-zalednenych-vodnich-ploch.aspx

Co dělat v případě proboření
– v případě, že je v okolí pomoc, snažit se přiblížit se po ledě vleže k probořenému a podat mu něco, za co se chytí a vytáhne na led – hokejku, větev, bundu
– zavolat pomoc – policie, hasiče, vodní záchranáře
– v případě, že se probořený dostane na led, vracet se po trase, kudy k místu šel před probořením, protože v těchto místech ho led udržel


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*