První místo v prestižním projektu Anděl mezi zdravotníky, získala Marta Vachová z Nemocnice Teplice, kde působí jako primářka Oddělení neurologie a vedoucí Centra pro roztroušenou sklerózu.
„Ocenění, kterého si velmi vážím, vnímám zároveň jako ohodnocení nejen mojí práce, ale dlouhodobého snažení celého našeho týmu na teplickém neurologickém oddělení a v RS centru. Nikdy nechci mít pocit, že má práce je rutina, mluvit s našimi pacienty a vyslechnout je považuji za nesmírně důležité. Snažíme se být jim spíše jakýmisi průvodci – přátelský přístup je osvědčeným receptem a díky tomu centrum dobře funguje,“ reagovala na svou účast v projektu Anděl mezi zdravotníky a na své prvenství Marta Vachová.
Druhá skončila Šárka Trčková z Městské nemocnice Ostrava a třetí místo obsadila Lucie Kozáková Léčebných lázní Konstantinovy Lázně.
Soutěž Anděl mezi zdravotníky je určena pro lékaře, zdravotní sestry, záchranáře, ale i pro lékárníky. O umístění těch nejlepších „andělů“ rozhoduje nejen vzdělání, ale také sympatie, profesionalita, a hlavně láska k tak náročnému povolání.
Rozhovor s primářkou Martou Vachovou:
Jak dlouho se v teplické nemocnici věnujete péči o pacienty s roztroušenou sklerózou?
Vzhledem ke špatným podmínkám – znečištění ovzduší v osmdesátých letech, se v okrese Teplice vyskytoval až trojnásobný počet nemocných s touto chorobou oproti zbytku republiky. To vedlo k vytvoření specializované poradny pro roztroušenou sklerózu již na přelomu 80. a 90. let minulého století. Shodou okolností ji zakládal můj otec. Já osobně jsem se do tohoto programu začala zapojovat již za studií na lékařské fakultě. Po nástupu na zdejší neurologické oddělení jsem pak poradnu pro roztroušenou sklerózu vedla od roku 1999.
Kdo jsou vaši pacienty? Jakého věku a onemocní spíše ženy, nebo muži?
Roztroušenou sklerózou trpí častěji ženy, poměr je nyní 3:1 oproti mužům. Nemoc začíná mezi dvacátým až čtyřicátým rokem věku. Mohou onemocnět ale i děti. Náš nejmladší pacient byl diagnostikován v osmi letech. Vzácně se odhalí po čtyřicítce.
Jaké jsou příznaky onemocnění, co by mě mělo přimět obrátit se na lékaře?
Nemoc začíná takzvanou první atakou. To může být ztráta zraku na jednom oku, rozdvojené vidění, porucha rovnováhy a hybnosti, jak na polovině těle, tak i oslabení obou nohou. Toto většinou přivede pacienta do nemocnice hned. Prvními příznaky mohou být i poruchy močení, což většinou vede k urologovi. Záludné jsou však potíže s poruchami citlivosti, ty bývají často přehlíženy, nebo dávány do souvislostí třeba s páteří. Základním diagnostickým výkonem, je kromě neurologického vyšetření zobrazení mozku a míchy na magnetické rezonanci a doplnění vyšetření mozkomíšního moku odebíraného takzvanou lumbální punkcí v bederní oblasti. Tato vyšetření v kombinaci pak prokážou nehnisavý zánět autoimunitního původu – tedy stav, kdy vlastní imunitní systém ničí nervy v mozku a míše. Jedině takto je možné stanovit diagnózu.
Co je nejčastěji spouštěčem?
Nemoc jako taková bývá založena již kolem puberty. Určitou roli hraje dědičná dispozice, ale větší význam mají takzvané zevní parametry. Možných faktorů je mnohou, ale byly odhaleny tři nejdůležitější. Jde o nedostatek vitaminu D, jak v průběhu nitroděložního vývoje, tak i v dětství, kouření, a to i pasivní a prodělaná infekční mononukleóza. Takto připravené onemocnění pak spustí nějaký další významný podnět. Může jít o stres, prodělané infekční onemocnění nebo jinou významnou aktivaci imunitního systému. Například vyšší riziko je u žen do tří měsíců po porodu.
Jak náročná je léčba? A lze roztroušenou sklerózu vyléčit?
Nemoc v tuto chvíli zcela vyléčit neumíme, ale dokážeme ji u většiny pacientů uvést do stavu, kdy nejsou přítomny žádné známky aktivity nemoci. Nemocný je bez atak, ani se plynule nehorší, nemá dokumentované nové nebo aktivní známky zánětu na magnetické rezonanci při vyšetření mozku. Většina našich léků je označována za takzvanou biologickou léčbu. Je možné vybírat z velkého množství preparátů. Skupina léků s nižší účinností má méně nežádoucích účinků, je s nimi možné otěhotnět i kojit. Bohužel jde o léky, které je nutné aplikovat injekčně, podkožně nebo do svalu, což se musí pacient sám naučit. Alternativní tabletkový lék v této skupině je pro toto nevhodný. Skupina léků s vyšší účinností s sebou přináší vyšší procento nežádoucích efektů léčby. Zde máme k dispozici tabletky, injekce i infúze. Téměř pro každého nemocného lze najít lék, který mu bude nejlépe vyhovovat a zároveň zastaví jeho chorobu. Po finanční stránce jde o léčbu náročnější, nicméně veškeré přípravky jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění, i když na každý musí být splněna přesně definovaná „úhradová kritéria“.
Jezdí k vám pacienti jen okresu Teplice nebo třeba z celého kraje?
Teplické RS centrum je spádovým centrem pro Ústecký, Karlovarský a Liberecký kraj. V tuto chvíli je u nás sledováno přes 2 200 nemocných z dané oblasti, 1 500 z nich na zmiňované biologické léčbě.
Nedávno jste získala celostátní cenu Ď, nominovaná jste byla i na Anděla mezi zdravotníky. Potěší vás takové ocenění vaší práce? Nebo je větší radostí kvalitní život vašich pacientů?
Zcela jistě je naší největší odměnou spokojený pacient. Nejen mojí, ale i celého týmu RS centra. Několikrát jsem v minulosti zmiňovala, že mne osobně nejvíce těší příběhy se šťastným koncem. Když nemocné zkompenzujeme, podaří se jim dostudovat, třeba i vysokou školu, sehnat dobré zaměstnání, založí rodinu, mají zdravé děti, dožijí se běžného důchodu bez invalidizace a mohou se pak věnovat svým vnoučatům, to je jak malý zázrak. Dříve to s touto nemocí nebylo možné, a nyní to jde. Jsem ráda, že naši klienti mohou cestovat doslova po celém světě a užívat si život včetně sportovních aktivit. To je opravdu radost.
Přidat komentář