Srážek se zvěří v Ústeckém kraji přibylo, nejhorší je to u Přestanova

  •  

Ústecký kraj se letos zařadil mezi trojici těch, ve kterých proběhlo nejvíce střetů se zvěří. Policejní statistiky evidují v kraji 899 srážek zvěře. V porovnání se zbytkem republiky je v Ústeckém kraji nadprůměrná četnost srážek se zvěří – to znamená, že s ohledem na délku silniční sítě v kraji došlo k většímu počtu srážek se zvěří než ve zbytku Česka. Nejrizikovější místo je na silnici I/13 u Přestanova, kde došlo během pěti měsíců k sedmi střetům se zvěří.

V kraji došlo průměrně k jedné srážce se zvěří každých 4,7 kilometrů, zatímco v průměru je v Česku, evidována jedna srážka každých 6 kilometrů.

Za půl roku způsobily nehody, při kterých se střetla auta se zvěří, škody za 29 milionů korun. Zatímco od dubna do září letošního roku evidovala Policie ČR celkem 7 329 srážek se zvěří, v roce 2020 to ve stejném období bylo 7 238, v roce 2019 – tedy před covidovým obdobím – pak 7 872 případů.

5 RAD, CO DĚLAT PO STŘETU SE ZVÍŘETEM

1/ Zapněte výstražná světla, a pokud to dovolí situace, ihned postavte na silnici varovný trojúhelník. Řádné označení místa dopravní nehody považují dopravní policisté z pohledu bezpečnosti za naprostý základ.

2/ Došlo-li ke zranění, volejte záchrannou službu na lince 155. Jakmile to půjde, kontaktujte Policii ČR na lince 158. Ta vyrozumí správce příslušné honitby, který přijede a o zvěř se postará.

3/ Kontaktujte asistenční linku pojišťovny. Případně využijte Linku pomoci řidičům – 1224. Když tomu nebude nic bránit, následky srážky pro pojišťovnu vyfoťte nebo pořiďte video.

4/ Zraněnou zvěř ze silnice sami neodklízejte, protože může způsobit zranění pro změnu ona vám.

5/ V žádném případě není možné si sraženou zvěř ponechat! Právo manipulace mají myslivci. Ponechání si zvířete by z pohledu zákona mohlo být hodnoceno jako pytláctví.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*