Světový šachový turnaj v Teplicích

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  •

Ve dnech 11. – 19. června se konal v Estrádním sále Domu kultury v Teplicích XI. ročník prestižního mezinárodního šachového turnaje Teplice Open 2016.
O tomto turnaji napsal jeden mezinárodní mistr, že je klenotem na české šachové scéně. Do Teplic se sjelo 180 šachistů ze třiceti zemí.

O tom, že Teplice open je turnaj skutečně světový vypovídá skutečnost, že ze 180 hráčů bylo z České republiky 77. Do Teplic zavítali šachisté z takových zemí jako Jižní Korea, Čína, Singapur, Austrálie, Indie, Paraguay aj. Na startovní listině bylo 15 velmistrů a 21 mezinárodních mistrů. Partie byli živě přenášeny na světovém šachovém informačním serveru Chess24 který přenáší jen ty nejvýznamnější šachové události.

sachy2

Do Teplic již v posledních letech přijíždějí celé skupiny z jednotlivých zemí. 11 Poláků, 10 Holanďanů, stejný počet Dánů, 9 Izraelců, 8 Rusů 6 Turků. Vítězem turnaje se stal arménský šachista žijící dlouhodobě v naší zemí velmistr Sergej Movsesjan. Druhé místo obsadil ruský velmistr Evgeny Vorobjov. Na třetím místě skončil slavný světový velmistr Alexandr Beliavskij. Přítomnost tohoto velmistra byla ozdobou turnaje. 63letý rodák z Ukrajiny hrající dnes za Slovinsko je šachová legenda. V roce 1983 hrál s Garry Kasparovem čtvrtfinálový zápas v cyklu zápasů o titul mistra světa. Jeho třetí místo je v konkurenci s o generaci mladšími hráči fantastický úspěch. Turnaj pořádal ŠK Teplice, spolek. www.tepliceopen.cz