Teplice jsou nejlepší

•

V červnu se konal v Teplicích mezinárodní šachový turnaj, který tradičně pořádá Šachový klub Teplice. Mezinárodní šachový turnaj Teplice open organizují tři členové klubu. Ředitel turnaje Milan Maščák, hospodář Jiří Škapa a já, který mám na starosti sponzoring a komunikaci s hráči. Turnaj se konal v Estrádním sále Domu kultury a letos jsme pořádali, po dvouleté odmlce způsobené pandemií, jubilejní 15. ročník.

Dva roky šachového půstu vykonaly své. O účast v turnaji byl takový zájem, že jsme museli mnoho hráčů odmítnout, protože již byla naplněna kapacita sálu. Přivítali jsme 226 šachistů ze třiceti pěti zemí. Na startovní listině byly vlajky i z tak vzdálených zemí jako jsou Brazílie, Irák, Jižní Korea, Kanada, Malajsie, Singapur či USA. Nejpočetnější zahraniční skupiny byly z Německa (21), Indie, (19), Izraele (14) a z Dánska (13). Vítězem turnaje se stal zcela neočekávaně mladý turecký velmistr Cemil Ali Marandi, který byl na startovní listině na třináctém místě.

Vypsali jsme před turnajem soutěž o 5 000 korun, které by obdržel ten, kdo by správně tipoval vítěze turnaje a jehož jméno by bylo vylosováno ze jmen soutěžících tipujících stejně. Tureckého velmistra však netipoval nikdo. Na druhém místě skončil indický velmistr Narayanan, který před tím v Praze sehrál zápas s nejlepším naším šachistou Davidem Navarou. Při loučení nám velmistr Narayanan říkal, že se mu turnaj líbil a že by rád přijel i v příštím roce. Taková slova potěší. Cenu za třetí místo si odvezl první nasazený Španěl Jaime Santos Latasa. Nejlepším Čechem byl již tradičně velmistr Jiří Štoček. Turnaj se hrál i jako Krajský přebor Ústeckého krajského šachového svazu a přeborníkem kraje se stal Jan Mikeš z našeho klubu.

Zvláště nás potěšilo hodnocení turnaje v Novém šachovém serveru, který je nejsledovanějším šachovým serverem u nás. Srovnávají tam tři velké české turnaje. Teplice open, open na Pražském šachovém festivalu a turnaj v Pardubicích. Hodnotil se cenový fond, startovní pole a počet hráčů. Jako nejlepší turnaj roku 2022 byl vyhodnocen právě ten náš. To je pro nás velká radost, když uvážíme, že to bylo vyhodnoceno v červenci. Nový šachový server tedy už nepočítá vůbec s možností, že by mohl být nějaký turnaj u nás do konce roku lepší. Rádi bychom poděkovali Městu Teplice, Ústeckému kraji a celé řadě partnerů na jejich podporu turnaje. Ti všichni mají největší zásluhu na tom, že v našem městě můžeme pořádat šachový turnaj známý již po celém světě.