Teplické záchranné centrum ohrožených druhů

Foto: Botanická zahrada Teplice
  •  

Botanické zahrady po celém světě bojují proti úbytku biodiverzity způsobené různými faktory, v největší míře však zapříčiněném námi – lidmi. Botanická zahrada Teplice se podílí na záchraně ohrožených druhů ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

„S Botanickou zahradou Teplice jsme uzavřeli smlouvu o dlouhodobé spolupráci, její zkušenosti využijeme například při realizaci záchranných programů, například pro zvonovec liliolistý a koniklec otevřený,“ říká Petr Vít z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V letošním roce Botanická zahrada Teplice rozšiřuje genofondové sbírky o dva nové druhy, jedním z nich je i zvonovec liliolistý (Adenophora lilifolia). Tento druh je u nás zařazen ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1b) a nalezneme ho na pěti lokalitách v severních a středních Čechách. Současné lokality jsou nejvíce ohroženy expanzí třtiny křovištní, ostružiníky a případným okusem býložravců, proti kterým jsou rostliny chráněny oplocenkami.

V září proběhl sběr jeho semen v CHKO České středohoří za účasti kurátora Botanické zahrady Teplice Jana Ptáčka, botaniků Romana Hamerského a Jarmily Kostiukové z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Sebraná semena budou vypěstována v Botanické zahradě Teplice, poslouží k uchování genofondu a posílení populace ve volné přírodě.

„Kromě podílu na záchranných programech připravujeme také nové expozice věnované české flóře. V blízké i daleké budoucnosti se budeme snažit ještě více podporovat expozice tvořené rostlinami původem z přírody. Ty totiž mají nejenom význam kulturní či estetický, ale hlavně vědecký,“ uzavírá problematiku ochrany druhů ředitel zahrady Petr Šíla.

Botanická zahrada Teplice


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*