Ústečtí chemici: Fakule se bát nemusíte

  •  

Fakule, fléra nebo polní hořák. Sedmašedesát metrů vysoká věž, která někdy hoří jasným plamenem jako svíčka a hučí jako úl. Tyčí se vysoko nad areálem ústecké SPOLCHEMIE a její plameny mohou být i desítky metrů vysoké. Fakule je přitom velmi důležitý bezpečnostní prvek zaručující bezpečný provoz chemičky a se složením emisí srovnatelný s domácím plynovým sporákem.

V jednom z velínů chemičky se čtyři muži dívají na velkou obrazovku monitoru, na kterém je živý obraz vrcholu konstrukce s polním hořákem. I když zrovna vypadá vyhasle, tepelné spektrum na dalším monitoru napovídá, že zdání klame. Okamžik nato se objeví jasný plamen a po chvilce kouř bílé páry.

„U ústí fakule udržujeme stálý plamen, který spolehlivě zapálí hořlavé odplyny z provozu. K ústí fakule je též přiváděna pára, která vyrovnává kyslíkovou bilanci hoření a zajišťuje dokonalé spalování. „Spalujeme odplyny obsahující propylen a právě díky páře nevzniká čadivý dým, ale všechno se při hoření promění na vodu a oxid uhličitý,“ popisuje vedoucí provozu Jaroslav Králík při pohledu na živý kamerový přenos ve velíně. Zařízení hlídá i termokamera, která hoření neustále vyhodnocuje a vysílá signál, jímž v případě potřeby zařízení automaticky reguluje přívod páry.

„Pokud lidé uvidí větší plamen, znamená to, že třeba stáčíme železniční cisternu kapalného propylenu do provozního zásobníku, najíždíme výrobu, nebo došlo například k výpadku elektrické energie. Pak musíme přebytečný propylen z potrubních tras a aparátů, který již nelze vrátit do zásobníku, vypustit do bezpečného místa, jímž je právě fléra,“ vysvětluje Králík.

Plamenů na vrcholku konstrukce si všimnou lidé z okolí vzácně, protože hoření ve většině případů probíhá během dne. „V noci k němu dochází výjimečně při neplánovaném přerušení provozu. Hučení by mohlo během noci rušit,“ vysvětluje Iveta Soperová z odboru životního prostředí firmy, která je jedním z největších regionálních zaměstnavatelů.

A jak je to s flérou a ovzduším? „Emise z fléry jsou při běžném provozu srovnatelné třeba s vaším plynovým sporákem, na kterém si doma vaříte oběd,“ uklidňuje Iveta Soperová. Ani velmi vysoké plameny tedy nejsou špatným znamením, nebo dokonce havárií, jak se někdy lidé obávají. Naopak tvoří součást běžného provozu a jsou standardním bezpečnostním opatřením.

Info:

Propylen je základní látka, která se používá ve SPOLCHEMII jako surovina pro výrobu chlorovaných derivátů – allylchloridu a perchloretylenu. Allylchlorid využívá farmaceutický nebo gumárenský průmysl a perchloretylen je výborné rozpouštědlo používané třeba k suchému čištění.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*