Víte, že v Teplicích byla ptačí voliéra v centru města?

Zdroj: pixabay.com
  •  

Ptačí schody – romantický název získalo barokní schodiště, které spojuje malé vnitřní nádvoří zámku (kde bývala malá zahrada) s prostorem níže položeným, kde ve spodní části Zámecké zahrady bývaly zeleninové a bylinné záhony pro zámeckou kuchyni, od zajímavé prosklené stavbičky, která se přimyká k budově naproti Kolostůjovým věžičkám – malé restauraci zvané Šárka. Tento dům byl postaven jako dům zámeckého zahradníka a ona, dnes prosklená, stavba se šindelovou kupolí bývala původně ptačí voliérou, pro opeřence chované u zámku. Dnes je tento prostor pod schody upraven dlážděním do podoby malého oddechového náměstíčka, které zdobí jedna z teplických kašen – Ptačí napajedlo.


Labutí pavilon byl postavený na břehu horního rybníka v Zámecké zahradě jako kryté přístaviště výletních loděk. Patří, stejně jako Apollónův chrámek do skupiny drobných staveb ozvláštňujících a doplňujících Zámeckou zahradu po jejím přetvoření do podoby rozvolněného krajinářského parku anglického stylu. Stavěn celý ze dřeva, míval uprostřed pod střechou krytý kanál pro ukotvení loděk a na sloupech a stěnách nesl řezbářskou výzdobu s labutěmi, které se na rybnících zdržují. Stavba je kulturní památkou chráněnou státem.

Benešovo náměstí se postupem času vyvinulo z volného prostoru za městem až do dnešního nejrušnějšího komunikačního uzlu města. Na jeho západní straně stojí budova obecné školy, postavené v l. 1860-62, která také dala náměstí jeho první pojmenování – Školní náměstí. Východní část tvoří zadní část hotelu dříve zvaného Korunní princ Rudolf či Thermia. Vedle typicky městské zástavby zde našly prostory další četné hotely, restaurace, obchody a provozy. Dnes je náměstí pojmenováno na počest 2. československého prezidenta E. Beneše.

 

Zdroj: teplice.cz


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*