Vloupaček na severu Čech přibylo. Průměrná škoda je 39 tisíc

  •  

Rodinné domy jsou v severních Čechách stále častěji cílem zlodějů. V Ústeckém a Libereckém kraji policie loni evidovala dvanáctiprocentní meziroční nárůst vloupání.

Průměrná výše škody se vyšplhala na 39 tisíc korun, což je skoro dvojnásobek sumy, kterou by si vyžádala investice do zabezpečení. Lidem se návštěva zloděje prodraží i v dalším ohledu. Mnoho lidí nemá odpovídající pojištění majetku. Škodu si tak budou muset zaplatit ze svého.

Na kolik vás přijde investice do zabezpečení

Škody na majetku, které lupiči napáchají, bývají obecně výrazně vyšší než finance, které byste investovali do ochrany vašeho domova. „Bezpečnostní dveře, které odpovídají třetí bezpečnostní třídě, pořídíte od 20 tisíc korun. Další účinné a přitom finančně velice dostupné řešení představují fólie na sklo. Vyjdou vás na několik stovek za metr čtvereční a vedle oken jimi můžete zabezpečit třeba světlíky, sklepní průhledy nebo prosklené dveře na terasu. Výhodou fólií je, že lidé nemusí vyměňovat stávající okna za bezpečnostní prosklení, což by bylo poměrně nákladné,“ říká Ivan Pavlíček z firmy NEXT, odborník na zabezpečení domů a bytů.

Čím vyšší zabezpečení, tím vyšší pojistné limity

Ve všech případech, kdy pojišťovna uhradí škodu, musí zloděj při krádeži překonat určitou překážku. Obyčejné vstupní dveře pachatel zdolá během několika minut, totéž platí u nezajištěných oken. Kvalitní zabezpečení chrání nejen před zloději, ale je také základní podmínkou pojišťoven pro sjednání vyšších pojistných limitů. „Nejnižší limity dostávají domácnosti s běžnými uzamykatelnými dveřmi, u certifikovaných dveří s bezpečnostním zámkem je to však až 300 tisíc korun. U domů či bytů s vysokým stupněm zabezpečení a napojením na alarm či pult centrální ochrany může klient dosáhnout na pojistný limit až do výše 1,2 milionu korun. Obecně tedy platí pravidlo, že čím vyšší stupeň zabezpečení, tím vyšší limity pojistného plnění,“ vysvětluje Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny.

Policie neobjasní většinu vloupání, víc jak polovina Čechů nemá pojištění

Faktem je, že mnoho obyvatel vykradených domů v Ústeckém a Libereckém kraji se musí smířit s tím, že svůj majetek již nikdy neuvidí. Policii se totiž v regionu nepodaří většinu případů objasnit. Lidé se navíc ani nemohou pokaždé obránit na pojišťovnu kvůli kompenzaci majetkových škod. „Regionální statistiky nejsou k dispozici, ale pro ilustraci mohu říct, že zhruba 60 % domácností v Česku nemá sjednané pojištění, které by krylo riziko vloupání. Odpovídající pojistku, která ochrání váš majetek, přitom pořídíte již za pár tisíc korun ročně,“ doplňuje na závěr Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*