Výstavba nové unikátní hybridní pece v závodě Barevka společnosti AGC Flat Glass Czech je v plném proudu!

Foto: Demolice rekuperátoru – staré musí ustoupit novému.
  •  

Jak bylo v minulém roce oznámeno prostřednictvím tiskových zpráv v rámci celé Evropy, společnost AGC na cestě k dekarbonizaci svého výrobního procesu skla realizuje výjimečný projekt výrobní linky na výrobu ornamentního skla ve svém výrobním závodě v Dubí. Společnosti AGC a Saint-Gobain, globální výrobci plochého skla a lídři v oblasti udržitelnosti, spolupracují na tomto projektu pilotní průlomové linky na výrobu plochého skla, která by měla velmi výrazně snížit přímé emise CO2.

V rámci projektu je linka na výrobu ornamentního skla společnosti AGC v závodě Barevka v Dubí nyní kompletně rekonstruována na vysoce výkonnou a moderní linku, která bude z 50 % elektrifikována a z 50 % bude využívat kombinací kyslíku a plynu. Jedná se o technický průlom ve srovnání se současnou technologií, používanou v pecích na výrobu plochého skla, spalujících zemní plyn. Půjde o nejudržitelnější konstrukci linky na výrobu plochého skla, která přispěje k cestě obou společností k uhlíkové neutralitě.

Po získání potřebných stavebních povolení byla původní linka v červnu 2024 odstavena a v současnosti probíhají zejména demoliční a stavební práce, protože nová linka je značně technologicky odlišná od původního agregátu. Tyto práce spolu s instalací nových technologií budou probíhat po celý zbytek letošního roku.

Pro zajištění dostatečného výkonu pro elektrický tavicí proces bylo třeba také vyřešit napojení závodu na LDS Lesní brána novými VN kabely na hladině 35kV.

Závod Barevka existuje od roku 1912, což zakládá významnou historii výroby skla v Dubí. Vedle historie zavazující k pokračování je zde ale také dědictví minulosti v podobě rizika ekologické zátěže, kdy byla v závodě do konce 80. let provozována technologie na zplyňování uhlí. Během stavebních prací společnost AGC spolu s dodavatelem stavby lokalizovala a odkryla ložiska lokálního znečištění zeminy NEL a ve spolupráci s autorizovanými společnostmi tuto zátěž odtěžuje a odborně likviduje. Zároveň v této věci aktivně komunikuje s příslušnými úřady.

Na výstavbě nové linky spolupracují odborníci a dodavatelé z celé Evropy. Projekt má podporu Evropské komise.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*