Za bramborami do Ameriky

  •  

Letos na jaře se vydali čeští vědci, šlechtitelé a dokumentaristé na dobrodružnou výpravu do Chile, Peru a Argentiny za divokými bramborami a jejich původními odrůdami. O Expedici Brambora bude v úterý 15. listopadu na teplické hvězdárně povídat mikrobioložka Markéta Marečková.

Na jihoamerických bramborových polích, v lesích, mokřinách i na vysokohorských pláních hledali naši odborníci brambory a zkoumali, zda jsou nemocné nebo zdravé.

Prozkoumali kolem padesáti lokalit. Všude odebírali vzorky na analýzu DNA, a to nejen z brambor, ale i z okolní půdy. Některé dovezené brambory už jim vyrostly i ve zdejších podmínkách, jiné zkoumají jejich kolegové v Argentině.

Hlavním cílem expedice, které se zúčastnila i Markéta Marečková, z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni, bylo sledování výskytu jedné z nejčastějších nemocí brambor – obecné strupovitosti působené bakteriemi z rodu Streptomyces. S pomocí mikrobiologických, molekulárních i ekologických metod naši vědci shromáždili mnoho užitečných informací, které by v budoucnu mohly pomoci k lepší ochraně brambor před tímto onemocněním. „Na přednášce zazní jistě také řada obecně cestovatelských postřehů o životě a přírodě jižní Ameriky,“ upozorňuje koordinátor Café Nobel Frederik Velinský.

Markéta Marečková ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni založila a vede tým Epidemiologie a ekologie mikroorganismů. Spolu s kolegy se zabývá produkcí sekundárních metabolitů, ale také rozkladem
půdní organické hmoty a v posledních letech i onemocněními brambor a dalších plodin.

Povídání začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích jako vždy v 18:00 hodin. Místa si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*