Collegium hortense vystupují v Římě a ve Vatikánu


Po měsících příprav, pravidelného intenzivního zkoušení repertoáru, se instrumentalisté z Hudby Hradní stráže a Policie ČR, sboristé z teplického souboru Collegium hortense, mosteckého gymnaziálního sboru SMoG, sólistky Miroslava Časarová a Bronislava Smržová Tomanová přesunuli do Říma, kde budou doprovázet Národní pouť u příležitosti 30. výročí svatořečení Anežky České konanou ve Věčném městě.

Hudebníci v Římě doprovodí tři hlavní poutní mše, které budou slouženy v nejvýznamnějších římských chrámech, v Lateránské bazilice, v bazilice Panny Marie Sněžné a konečně také v bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Vedle toho doprovodí také generální audienci, kterou poutníkům udělí papež František. Pro tyto příležitosti složil teplický skladatel a současně dirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR Jan Zástěra za pomoci svého mladšího kolegy, začínajícího skladatele Matouše Pavlise, řadu větších i menších liturgických skladeb, které se prolnou s tradičním mešním repertoárem.

Vedle toho stejný ansámbl představí v Lateránské bazilice, chrámu, který byl po dlouhá staletí sídelním kostelem papežů, cyklus kantát o českých světcích nazvaný příznačně České nebe. Jeho autorem je rovněž plk. Jan Zástěra, který zhudebnil básně současné teplické básnířky Marie Dolistové. V minulosti tento cyklus zazněl například v Praze v katedrále sv. Víta a v Břevnovském klášteře nebo v Olomouci a Kutné Hoře.

Ke svatořečení Anežky České došlo jen několik dní před událostmi na Národní třídě, které vedly k Sametové revoluci. Právě Anežčino svatořečení bylo vnímáno jako dobré znamení. Naplnila se tak prorocká slova kněze Tomáše Halíka pronesená právě v listopadu 1989 ve Vatikánu: „Tehdy, až bude svatořečena, bude v Čechách konečně dobře.“ Připomínky Anežčina svatořečení jsou tak současně církevním příspěvkem k oslavám 30 let od pádu komunistického režimu v Československu.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*