Stejně jako v letech minulých, sešli se i letos přátelé Arkadie v prostoru šanovské Mušle, aby společně oslavili příchod Vánoc. Několik set Tepličanů přišlo pozdravit Jezulátko v živém betlému, poslechnout si koledy a vánoční písně, zahřát se „svařákem“ či pečenou bramborou, ochutnat jak letos vyšel štrůdl či nakoupit dárky nebo jmelí.
Ostré přípravy začaly už den před samotnou akcí v kuchyni Hotelové školy pečením tradičních štrůdlů. Pod odborným dohledem místních mistrových – cukrářek, upekly pedagožky školy Arkadie 300 „nohavic“ této dobroty. Díky vstřícnosti vedení Hotelové školy a jejích zaměstnanců si mohou návštěvníci Vánoc s Arkadií na štrůdlu každoročně pochutnat. Na mužské osazenstvo Arkadie čekala rachota druhý den, v den D. Postavit přístřešek betlému, ohradu pro ovečky, na patnáct stánků, natahat elektriku, přivézt ovečky do betléma a vše nazdobit tak, aby atmosféra byla přesně ta, kterou všichni očekávají. Další parta musela stát v půl třetí za pulty stánků, aby uspokojila koupěchtivé Tepličany nabídkou výrobků zaměstnanců chráněných dílen, klientů stacionáře či žáků školy. Tou dobou už se jiná parta měnila na postavy živého betlému.
A bylo půl čtvrté a vše mohlo vypuknout. Eva Stieberová, která k tomuto odpoledni už po dvacet let nerozlučně patří, zve na pódium trubače z The Black tria, aby fanfárami zahájili program, po nich děti z „malé“ Arkadie, mrňata z Pramínku, souboru teplických mateřských škol, dva sbory ZŠ Matšovská, Komořinku ze ZUŠ Bílina a na závěr, jako zlatý hřeb podvečera, smíšený sbor Audite Silete z Krupky. Mezi tím představila postavy živého betlému, od svaté rodiny, přes tři krále a jednotlivé venkovany až po malou dcerušku ponocného. Mezi tím se konzumuje svařák, punč, čaj, štrůdl, pečené brambory a kaštany, děti si pouštějí lodičky se svíčkami a lijí olovo. S řadou lidí se tu člověk setkává po roce, je to taková adventní jistota.
Letošní Vánoce s Arkadií byly ještě mezinárodnější než ty předchozí. Vedle přátel z německé Lebenshilfe, kteří každoročně přijíždějí s typickými vaflemi, přijeli letos i kolegové z polských chráněných dílen s nabídkou ručně malovaných skleněných ozdob. Akce totiž byla součástí setkání tří organizací, účastníků projektu z programu Erasmus+, ve kterém si vyměňují zkušenosti s integrací osob se zdravotním postižením.
Zazněly poslední koledy, ty si všichni zazpívali spolu s Audite Silete, poslední nákupy, dojíst poslední kousky štrůdlu a zase uložit a odvézt to, co se za dopoledne pracně postavilo. Už toho všichni mají až po krk a přesto si u posledního svařáčku plánují co příště udělat líp. Tak zase za rok.
Josef Hon
Přidat komentář