Sociální učení u člověka umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby! Ve čtvrtek 17. října o tom bude na hvězdárně v Teplicích povídat etolog profesor Jan Havlíček z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK a Národního ústavu duševního zdraví.
Mezigenerační předávání tradic, jako jsou získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Jaké psychologické nástroje se však vyvinuly k předávání znalostí u člověka? Co je to kumulativní kultura a jaký je rozdíl mezi imitací a emulací? Patří výuka jen do školy – a od koho se učí děti lovců a sběračů? „Etologie je věda, která se zabývá chováním živočichů,“ vysvětluje koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský. „Jejím podoborem je pak etologie člověka, která bude hlavním tématem naší přednášky.“
Profesor Jan Havlíček se zabývá především evolučními aspekty sociálního vnímání u člověka. Jeho výzkumná skupina studuje, jakým způsobem tělesný pach, tváře a hlasy ovlivňují utváření prvního dojmu, a to především v kontextu výběru partnera a fyzické kompetice, tedy vzájemného vztahu. Dále se zabývá formováním partnerských vztahů, behaviorálním imunitním systémem a interakcí biologické a kulturní evoluce.
Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 hodin. Doporučujeme rezervaci místa na adrese: hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.
Přidat komentář