Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí ve čtvrtek 19. prosince všem návštěvníkům Café Nobel na hvězdárně v Teplicích egyptoložka Renata Landgráfová.
Předpokládejme, že vesmír není „temný les“ Liou Cch‘-sina, a že se s mimozemšťany budeme chtít domluvit. K identifikaci problémů, na které během snahy o rozluštění mimozemského jazyka můžeme narážet, využijeme poznatky z luštění starověkých jazyků. To jsou sice jazyky lidské, při snaze jim porozumět však narážíme na řadu specifických problémů. Předně – problematická slova či fráze není možné konzultovat s rodilými mluvčími, a i když mnohé lze s trochou práce odvodit z kontextu, zůstávají některé obraty nejasné, případně se stávají předmětem odborných diskusí a sporů.
V případě mimozemšťanů budeme mít sice k dispozici rodilé mluvčí, nicméně obrovským problémem mohou být metafory, protože s nimi nebudeme sdílet téměř žádné zkušenosti. Pro to, jakým způsobem by bylo možné postupovat, využijeme poznatky typologie a zkoumání jazykových univerzálií. V neposlední řadě dnes do snahy luštit tajemné signály z vesmíru významně promlouvá matematika.
„V přednášce se také dozvíte, co znamená ‚mimozemská‘ fráze ‚Darmok and Jalad at Tanagra‘, která poprvé zazněla v jedné z epizod populárního seriálu Star Trek, a proč ji lingvisté rádi dávají za příklad,“ doplňuje koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.
Renata Landgráfová je ředitelkou Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Studovala srovnávací lingvistiku na americké Harvard University a egyptologii na University of Pennsylvania; egyptologii a lingvistiku-fonetiku vystudovala na Filozofické fakultě UK. Je pravidelnou členkou české archeologické expedice v egyptském Abúsíru. Věnuje se především překladům a interpretaci náboženských textů ze šachtových hrobek Sajsko-perské doby.
Přednáška, nazvaná Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany, se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 hodin. Doporučujeme rezervaci místa na adrese: hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.
Přidat komentář