Nikdy jsme nezkoumali Mars tak intenzivně jako právě teď, a to hlavní má teprve přijít. Ve čtvrtek 19. září o tom bude na hvězdárně v Teplicích povídat biolog a popularizátor vědy Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR a Národního ústavu duševního zdraví.
Nejen velké kosmické agentury, ale i soukromé společnosti se netají smělými plány vyslat k rudé planetě mise s posádkou, nebo alespoň robotické sondy. Otázka života na Marsu ustupuje poněkud do pozadí. Znamená nový kosmický závod naději na její rozřešení, nebo naopak hrozí, že se odpověď nikdy nedozvíme? A co na Marsu očekává lidské bytosti – život, nebo smrt?
Tomáš Petrásek se zabývá výzkumem mozku a chování. Ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, vědního oboru, který se zabývá původem, vývojem, distribucí a budoucností života ve vesmíru. Je spoluautorem populárně naučné knižní série Vzdálené světy, zabývající se problematikou astrobiologie, a stejnojmenného webu. Zároveň je literárně činný v žánru science-fiction. „Za svou novelu Poslední hlídka získal dokonce v roce 2007 Cenu Karla Čapka, knižně vyšla v roce 2012. V loňském roce vydal svůj první román Azhareida,“ přibližuje literární tvorbu Tomáše Petráska koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.
Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 h. Doporučuje se rezervace místa na adrese: hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.
Přidat komentář